Νέα, Φωτογραφίες

Εδέσματα της Κύπρου με γαλακτοκομικά προϊόντα – Εγγραφή στον εθνικό κατάλογο της UNESCO
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Το Μουσείο Τροφίμων κατάγραψε με την βοήθεια και τη συνεργασία της Αναπτυξιακής Κοινοτήτων Λάρνακας Αμμοχώστου, των Δήμου Αθηένου και Λευκονοίκου και του Καλλινίκειου Μουσείου, χαρακτηριστικά εδέσματα του τόπου μας με βάση τα γαλακτοκομικά.
τσιππόπιττα
μακαρόνια του σιερκού με τρίμμα
πουρέκια αναρής
πουρέκια σάτζης
πουρέκια χαλλουμιού
ραβιόλες
τηγανιτά αυγά σε βούτυρο αναρής
τηγανιτά αυγά σε βούτυρο χαλλουμιών
τουμάτσια
τριν
τυρόπιττα με χαλλούμι
χαλλουμόπιττα
χαλλουμογιαχνί

Σκηnοθέτης: Paschalis Papapetrou Διεύθυνση φωτογραφίας: Nicos Avraamides Nicos Avraamides Photography

Το υλικό αυτό θα κατατεθεί για τη συπλήρωση της αίτησης εγγραφής των γαλακτοκομικών προϊόντων στον εθνικό κατάλογο της άυλης πολιτισικής κληρονομιάς της UNESCO. Θερμές ευχαριστίες σε όλους τους συνεργάτες Larnaca & Famagusta Districts Development Agency Noni Papoui Papasianti Ζήνα Λυσάνδρου Παναγίδη
και σε όλες τις καλές κυρίες που αφιέρωσαν την μέρα τους και έφτιαξαν όλα τα παρασκευάσματα.

Συναιτητές στην εγγραφή των γαλακτοκομικών στον εθνικό κατάλογο UNESCO ειναι οι Δήμοι Αθηένου, Λευκονοίκου, Ακανθούς και ο Λαογραφικός Όμιλος Ριζοκαρπασου. Ενδιαφέρον για συμμετοχή έxουν εκφράσει τα Κοινοτικά Συμβούλια Κάτω Πύργου, Πάχνας και Πραστειού Αυδήμου.