Νέα, Φωτογραφίες

Σήμερα το βράδυ, 1η Σεπτεμβρίου, η Δήμαρχός μας παρευρέθηκε στον εσπερινό του Αγίου Μάμα στη Μόρφου.

Η Δήμαρχος Ακανθούς κ. Ελένη Χατζημιχαήλ δήλωσε:

“Βάδισε η χάρη Σου τ’ αμέτρητα βήματα Χριστέ ως του Μόρφου την εκκλησιά. Βαδίσαμε κι εμείς μια δρασκελιά όσο να περάσουμε το συρματόπλεγμα που μας κρατά μακράν τρυπώντας το είναι μας, τίμημα καρδιάς, πόνος ψυχής,
μα αντίτιμο ατίμητο η ματιά Σου Χρυσοσώτηρά μας.
Ελεγκτική για ό,τι παραλείψαμε, θωπευτική για όσο πονέσαμε, παρήγορη για όσα μας πληγώνουν, αγαπητική ως πατρικό καλωσόρισμα.
Ήρθαμε στα πόδια Σου, ως παιδιά ακυβέρνητα, αναζητώντας μια υπόσχεση, ένα αποκούμπι πως θα ανηφορίσουμε μαζί λεύτεροι για την Ακανθού. Κι οι Δεσποτάδες το μετέφρασαν : Ναι θα ΄ρθει η ανάσταση.Ναι θα γυρίσουμε με Σένα μπροστάρη. Ναι το δάκρυ μας θα γίνει πλημμύρα να ξεπλύνει την οίηση, το άδικο, τη βεβήλωση. “Ναι Κύριε πάντα δυνατά τω πιστεύοντι”
(Ζήνα και Βίκτωρα σας ευχαριστούμε που μοιρα στήκατε μαζί μας τη χαρμολύπη της συνάντησης για τον Αγ. Μάμα και τον Χρυσοσώτηρα)”.