Ήρωες, Νέα, Φωτογραφίες

Σήμερα, 5/8/2018, η Δήμαρχος Λευκονοίκου παρευρέθηκε στη Θεία Λειτουργία και στο μνημόσυνο των ηρώων της ΕΟΚΑ που έγινε στο ξωκκλήσι του Αγίου Ευφημιανού της Λύσης, στον Κόρνο. Στη συνέχεια, ακολούθησε πρωινό που ετοίμασαν οι νοικοκυρές Λυσιώτισσες.

Η Δήμαρχος Λευκονοίκου αναφέρει:

“Σήμερα βρέθηκα στο ξωκκλήσι του Αγίου Ευφημιανού της Λύσης, στον Κόρνο, για το μνημόσυνο των ηρώων της ΕΟΚΑ, προσκεκλημένη του αγαπημένου μου συναδέλφου Ανδρέα Καουρή, του δραστήριου και ακαταπόνητου Δημάρχου της λεβεντογέννας Λύσης, του περήφανου αυτού Μεσαρίτη που κουβαλά το ήθος και την αρχοντιά της γης μας. Πόσο μου άρεσαν τα μεστά λόγια που είπε, καταθέτοντας το στεφάνι του, για τη Λύση της φήμης και της αρετής. Κι ακόμη, τόνισε ότι αν θέλουμε να τιμήσουμε τους ήρωές μας πρέπει να κρατήσουμε άσβηστο τον πόθο της επιστροφής”.