Δελτία Τύπου

12ο Δελτίο Τύπου Δήμου Λευκονοίκου, 3 Νοεμβρίου 2018

Η Δήμαρχος Λευκονοίκου Ζήνα Λυσάνδρου Παναγίδη επέστρεψε από την πόλη Βόλγκογκραντ(πρώην Στάλινγκραντ) της Ρωσίας, όπου συμμετείχε στο 29ο Συνέδριο του Διεθνούς Συνδέσμου των Πόλεων της Ειρήνης, με τίτλο: «Διάλογος στον Βόλγα: Ειρήνη και Αμοιβαία κατανόηση στον 21ο αιώνα». Μέσα στα πλαίσια των εργασιών του Συνεδρίου, παρουσίασε την εργασία της «Κτίζοντας γέφυρες ειρήνης», όπου, με τη συνοδεία και διαφανειών, παρουσίασε την κωμόπολή της, όπως και τη σύληση και δήωση των μνημείων της από τους Τούρκους εισβολείς, αλλά και τη βούληση όλων των κατοίκων του Λευκονοίκου να επιστρέψουν και να ζήσουν ειρηνικά στον τόπο που γεννήθηκαν.
Στη διάρκεια του Συνεδρίου ο Δήμαρχος Μόρφου κ. Βίκτωρας Χατζηαβραάμ εισηγήθηκε και τη συμμετοχή του Δήμου Λευκονοίκου σε αυτό το Διεθνές Forum, και οι υπόλοιποι αντιπρόσωποι, από τις πενήντα χώρες που συμμετείχαν, έκαναν αποδεκτή την πρότασή του. Γι’ αυτό η Δήμαρχος Λευκονοίκου ευχαριστεί και δημόσια τον κ. Χατζηαβραάμ για την ευγενική και γενναιόδωρη χειρονομία του.