Μια ομογενής από την Κύπρο, η κ. Γιώτα Θεοφάνους που ζει στη Φλώριδα, έγραψε:

“Highlights from the 34th annual Cyprus & Hellenic conference in Washington DC. It was great seeing some old familiar faces like Mr. Tom Kyrus, congressman Charlie Crist, senator Paul Sarbanes and more, but also make some new friends. The mayor of Karava Nicos Hadjistephanou and the mayor of Lefkoniko Mrs. Zena Lysandrou Panayides who is a delightful lady, great PR for Cyprus and knows lots of my family and friends in Cyprus. We even called each other “συμπεθέρα” . Great meeting the presidential commissioner for overseas Cypriots, Mr Photis Photiou.
Thank you Philip Christopher and Andy and Mike Manatos for a job well done.

Στιγμιότυπα από το 34ο ετήσιο Κυπριακό & Ελληνικό Συνέδριο στην Ουάσινγκτον dc. Ήταν υπέροχο να βλέπω κάποια γνωστά πρόσωπα όπως ο κ. Τομ Κύρους, ο Γερουσιαστής Τσάρλι Κριστ, ο γερουσιαστής Πολ Σαρμπάνης και άλλα, αλλά επίσης να κάνουν μερικούς νέους φίλους. Ο Δήμαρχος του Καραβά, κ. Νίκος Χατζηστεφάνου και η Δήμαρχος του Λευκονοίκου κ. Ζήνα Λυσάνδρου Παναγίδη που είναι μια απολαυστική κυρία, μεγάλη ”PR” για την Κύπρο και γνωρίζει πολλά από την οικογένεια και τους φίλους μου στην Κύπρο. Λέγαμε και η μια στην άλλη  “Συμπεθέρα”. Μεγάλη συνάντηση με τον Επίτροπο Προεδρίας για τους αποδήμους, κ. Φώτη Φωτίου.
Ευχαριστώ τον Φίλιπ Κρίστοφερι, τον ‘Αντι και τον Μάικ Μανάτο για την καλή δουλειά τους.”