Εκδηλώσεις, Φωτογραφίες

Του Πέτρου Πετρίδη

ΟΙ ΛΕΥΚΟΝΟΙΚΙΑΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΛΕΥΚΟΝΟΙΚΙΑΤΙΣΣΕΣ ΔΕΝ ΞΕΧΝΟΥΝ ΤΗΝ ΚΩΜΟΠΟΛΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥΣ Σ’ ΑΥΤΗΝ
Φωτο/Βίντεο: Πέτρος Πετρίδης

Φίλες και φίλοι, με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε σήμερα, Σάββατο 4/11/23, στην κατάμεστη από κόσμο αίθουσα του Προσφυγικού Σωματείου «Το Λευκόνοικο», στη Λάρνακα, η 4η ετήσια Γιορτή του παραδοσιακού Οφτού του Λευκονοίκου και το 5ο Ταξίδι στις Παραδοσιακές Γεύσεις του εκτοπισμένου Δήμου, στην παρουσία του Υπουργού Γεωργίας, Αγροτικής Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος, Πέτρου Ξενοφώντος, του Δημάρχου Δήμου Δυτικής Λέσβου, Ταξιάρχη Βέρρου, και του Δημοτικού Συμβούλου Δήμου Νέας Ιωνίας Αττικής, Ιωάννη Λαζαρίδη, οι οποίοι απηύθηναν χαιρετισμό, Βουλευτών, Εκπροσώπων Κομμάτων και Οργανώσεων.

Στον χαιρετισμό της η άξια Δήμαρχος του εκτοπισμένου Δήμου Λευκονοίκου, Ζήνα Λύσανδρου- Παναγίδη, αφού καλωσόρισε τον κόσμο και τους επίσημους προσκεκλημένους και ευχαρίστησε όλους όσοι συνέβαλαν στην επιτυχία της εκδήλωσης, αναφέρθηκε στη σημασία τέτοιων εκδηλώσεων και υπογράμμισε το χρέος και την υποχρέωση όλων για αγώνα μέχρι την επιστροφή στο Λευκόνοικο και σε όλους τους κατεχόμενους τόπους μας.

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης συντόνιζε η Πολιτιστική Λειτουργός του Δήμου Λευκονοίκου, Δρ Ειρήνη Παρασκευά -Ροδοσθένους ενώ η Αντιπρόεδρος του Επαρχιακού Συμβουλίου του Σωματείου «Το Λευκόνοικο», Λάρνακας-Αμμοχώστου, Κίκα Χρυσοστόμου-Σάββα, παρουσίασε το Καλλιτεχνικό Πρόγραμμα στο οποίο έλαβαν μέρος: Το Παιδικό Χορευτικό Συγκρότημα Δήμου και Σωματείου Λευκονοίκου και οι Λευκονοικιάτες Λαϊκοί Ποιητές: Θεόδωρος Καραγιάννης, Σωτήρης Κούτρης και Παναγιώτης Χοίρας, οι οποίοι απήγγειλαν ποιήματά τους.
Την Εκδήλωση διοργάνωσαν ο εκτοπισμένος Δήμος Λευκονοίκου, το Προσφυγικό Σωματείο «Το Λευκόνοικο», οι Εκκλησιαστικές Επιτροπές Σωτήρος και Αρχαγγέλου, η Σχολική Εφορία Λευκονοίκου και ο Σύνδεσμος Αποφοίτων, Μαθητών και Απογόνων Ανωτέρας Σχολής-Γυμνασίου Λευκονοίκου.

Δυστυχώς, η Θεία λειτουργία η οποία είχε προγραμματιστεί να τελεστεί σήμερα στο Λευκόνοικο, με την ευκαιρία της εορτής του Αρχαγγέλου Μιχαήλ, οι τούρκοι εισβολείς δεν το επέτρεψαν, έτσι οι Λευκονοικιάτες λειτουργήθηκαν στον Ι.Ν. Αγίας Θέκλας, στον Προσφυγικό Συνοικισμό Αγίων Αναργύρων, στη Λάρνακα, όπου τελέστηκε το ετήσιο μνημόσυνο των ηρώων της κωμοπόλεως Λευκονοίκου, αλλά και όλων των κατοίκων της που “έφυγαν” πριν από και μετά την εισβολή στην προσφυγιά, ενώ αναπέμφθηκε δέηση για επιστροφή των εκτοπισμένων στις πατρογονικές τους εστίες και για ανεύρεση των αγνοουμένων μας.

Ευχή όλων μας αυτή να είναι η τελευταία χρονιά στην προσφυγιά.