Δελτία Τύπου

4ο Δελτίο Τύπου Δήμου Λευκονοίκου, 26 Ιουνίου 2017

Πραγματοποιήθηκε την Κυριακή, 25 Ιουνίου 2017, στον Ιερό Ναό Αποστόλου Ανδρέα στο Πλατύ Αγλαντζιάς Μνημόσυνο των Δημάρχων, Αντιδημάρχων, Δημοτικών Συμβούλων και του πρώτου Γραμματέα του Δήμου Λευκονοίκου από το 1939, μ. Μιχάλη Παπαδημητρίου.

Η Δήμαρχος Λευκονοίκου κ. Ζήνα Λυσάνδρου Παναγίδη σε σύντομη ομιλία της τόνισε:

«Μνημονεύουμε σήμερα τους Δημάρχους της κωμόπολης Λευκονοίκου, μιας κωμόπολης με παράδοση, ιστορία, πολιτισμό, μιας κωμόπολης που μεσουρανούσε στο στερέωμα της κυπριακής υπαίθρου στον οικονομικό, πολιτικό, κοινωνικό, πνευματικό και πολιτιστικό τομέα.

Μιας κωμόπολης που γέννησε έναν μεγάλο Αρχιερέα, τον Μητροπολίτη Κιτίου Κυπριανό, έναν εθνικό ποιητή, τον Βασίλη Μιχαηλίδη, κι έναν Άρχοντα Πρωτοψάλτη, τον Θεόδουλο Καλλίνικο, που υπήρξε η κοιτίδα του Συνεργατισμού, που είχε Ανωτέρα Σχολή από το 1939, που μόρφωνε τη γυναίκα, που καινοτομούσε στον τεχνολογικό τομέα, με τρανό παράδειγμα την πρώτη αλωνιστική σε όλο το νησί, που ήταν ο σιτοβολώνας της Κύπρου, που είχε Δικαστήριο, Νοσοκομείο, Κτηματολόγιο, Γεωργικό Τμήμα, και πολλά άλλα.

Ο Δήμος Λευκονοίκου ιδρύθηκε την 1η Απριλίου του 1939.

Δήμαρχοι:

Χρίστος Μιχαλόπουλος, ιατρός