Δελτία Τύπου

6ο Δελτίο Τύπου Δήμου Λευκονοίκου

20 Φεβρουαρίου 2018

“Την Παρασκευή, 16 Φεβρουαρίου 2018, στις 7μ.μ. στο Δημαρχείο Λευκονοίκου στη Λευκωσία, ο Δήμος Λευκονοίκου σε συνεργασία με την Ένωση Λογοτεχνών Κύπρου διοργάνωσαν φιλολογική βραδιά στην οποία παρουσίασαν το ποίημα του Βασίλη Μιχαηλίδη «ΡΩΜΙΟΣ». Ήταν μια πολύ όμορφη εκδήλωση την οποία τίμησε με την παρουσία του και ο πολυβραβευμένος ποιητής μας κ. Κυριάκος Χαραλαμπίδης.

Επίσης, την Κυριακή, 18 Φεβρουαρίου 2018, στις 8 μ.μ., το Προσφυγικό Σωματείο «Το Λευκόνοικο» Λάρνακας-Αμμοχώστου διοργάνωσε για άλλη μια χρονιά με μεγάλη επιτυχία εκδήλωση για τις Σήκωσες, στο Οίκημά του στη Λάρνακα. Οι παρευρισκόμενοι πέρασαν μια υπέροχη βραδιά με παραδοσιακούς χορούς από το παιδικό χορευτικό συγκρότημα του Σωματείου μας, με τραγούδια, παραδοσιακά εδέσματα και γλυκά, και θυμήθηκαν τα όμορφα χρόνια της κωμόπολής τους, όταν ήταν στην ακμή της. Τέτοιες εκδηλώσεις συντηρούν τη μνήμη και τις παραδόσεις μας και μεταγγίζουν στα νέα παιδιά μας τον πολιτισμό που φέραμε μαζί μας, φεύγοντας από τη γενέθλια γη μας”.