Δελτία Τύπου

9ο Δελτίο Τύπου Δήμου Λευκονοίκου, 30 Οκτωβρίου 2017

Ο Δήμος Λευκονοίκου ως η γενέτειρα του Ποιητή της Ρωμιοσύνης Βασίλη Μιχαηλίδη, μαζί με τα οργανωμένα σύνολα της κατεχόμενης κωμόπολης,  διοργανώνουν εκδήλωση με την ευκαιρία της συμπλήρωσης 100 χρόνων από τον θάνατο του Ποιητή.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 1η Νοεμβρίου 2017, στις 7μ.μ. στο Θέατρο Παλλάςστη Λευκωσία.

Η εκδήλωση τελεί υπό την αιγίδα του Έντιμου Υπουργού Άμυνας κ. Χριστόφορου Φωκαΐδη και θα περιλαμβάνει καλωσόρισμα από τη Δήμαρχο Λευκονοίκου κ. Ζήνα Λυσάνδρου Παναγίδη,χαιρετισμούς και ομιλία από τον Δρα Κυριάκο Ιωάννου, φιλόλογο-Ερευνητή με θέμα: «Η 9η Ιουλίου 1821 εν Λευκωσία Κύπρου» του Βασίλη Μιχαηλίδη.

Θα ακουστούν, επίσης, δύο ποιήματα, της πρεσβυτέρας Κυριακής Παρασκευά και του Μιχάλη Κτίστη, και θα ακολουθήσει καλλιτεχνικό πρόγραμμα με τον διεθνούς φήμης βαρύτονο κ. Κύρο Πατσαλίδη και τη χορωδία της ΠΑ.ΣΥ.Δ.Υ. υπό τη διεύθυνση της κ. Μάρως Μήτσα.

Συμμετέχει η Δρ Ειρήνη Ροδοσθένους, Επιθεωρήτρια Φιλολογικών Μαθημάτων και συνοδεύει στο πιάνο ο κ. Μάριος Ιωάννου.

Την εκδήλωση συντονίζει η Δρ Ειρήνη Ροδοσθένους.