Δελτία Τύπου

30 Μαΐου 2020
4ο ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΔΗΜΟΥ ΛΕΥΚΟΝΟΙΚΟΥ
Έφυγε ο Μιχάλης Πήλικος, πρώην Δήμαρχος Λευκονοίκου
Η Δήμαρχος, το Δημοτικό Συμβούλιο, το Προσωπικό του Δήμου Λευκονοίκου και το Προσφυγικό Σωματείο «Το Λευκόνοικο» θρηνούν για την απώλεια του τέως Δημάρχου Λευκονοίκου, Μιχάλη Πήλικου, μετά από πολύχρονη μάχη με ανίατη ασθένεια.
Ο Δήμος κηρύσσει τριήμερο πένθος και οι σημαίες στα προσωρινά Γραφεία του Δήμου Λευκονοίκου στην Αγλαντζιά θα κυματίζουν μεσίστιες.
Επίσης, σύσσωμο το Δημοτικό Συμβούλιο, όπως και οι Πρόεδροι και τα μέλη του Προσφυγικού Σωματείου «Το Λευκόνοικο», θα παρευρεθούν στην κηδεία του εκλιπόντος, όπου η Δήμαρχος Λευκονοίκου, κ. Ζήνα Λυσάνδρου Παναγίδη, θα εκφωνήσει επικήδειο.
Επιπλέον, ο Δήμος θα κάνει εισφορά εις μνήμην του Μ. Πήλικου στα Φιλανθρωπικά Ιδρύματα του Δήμου Λευκονοίκου.
Σε προσεχή συνεδρία τους, το Δημοτικό Συμβούλιο, όπως και το Προσφυγικό Σωματείο «Το Λευκόνοικο», θα αποφασίσουν για μελλοντικές εκδηλώσεις τιμής στον τέως Δήμαρχο.
Το Λευκόνοικο έχασε ένα αξιόλογο τέκνο του, εξαίρετο τεχνοκράτη και ηγετική φυσιογνωμία.
Αιωνία η μνήμη του!