Ανακοινώσεις

Με τον Δήμαρχο Δυτικής Λέσβου, τον καλό μας φίλο, κ. Ταξιάρχη Βέρρο, έναν ευπαίδευτο, φιλήστορα, ευφυέστατο ευπατρίδη με ευγενή καταγωγή από τη βυζαντινή οικογένεια των Σκληρών, στο δημοτικό θέατρο Στροβόλου, το βράδυ της 9ης Σεπτεμβρίου.

Εκεί ο Ε.Π.Ο.Κ., Εκπαιδευτικός Πολιτιστικός Όμιλος Κυπρίων με έδρα την Αθήνα, τίμησε τον Δήμο και τη Δήμαρχο Λευκονοίκου για τις εκδόσεις τους.

Το ίδιο βράδυ βραβεύτηκαν και οι μαθητές και οι μαθήτριες που διακρίθηκαν σε διαγωνισμό για τη Μικρασία.

Συγκινηθήκαμε! Στον αδελφό Δήμο Δυτικής Λέσβου από τους 30,000 κατοίκους, οι 15,000 είναι απόγονοι προσφύγων από τα παράλια της Μικρασίας. Επίσης, από το 2015 έφτασαν στη Δυτική Λέσβο πέραν του 1 εκατομμυρίου πρόσφυγες!