Ανακοινώσεις, Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων

ΟΙ ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΟΙ ΔΗΜΟΙ ΣΥΝΔΡΑΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΤΗΣ ΠΑΝΔΗΜΙΑΣ
Οι Κατεχόμενοι Δήμοι, συναισθανόμενοι πλήρως τη σοβαρότητα της κατάστασης που δημιουργήθηκε λόγω της εξάπλωσης του Κορωνοϊού και στον τόπο μας, μετέχουν ενεργά στη μάχη ενάντια στην πανδημία.
Ως εκ τούτου ως μια συμβολική πράξη, ορισμένα μέλη της Επιτροπής Κατεχόμενων Δήμων και συγκεκριμένα οι Δήμοι Ακανθούς, Κερύνειας, Κυθρέας, Λαπήθου, Λευκονοίκου και Λύσης, αποφάσισαν όπως συνεισφέρουν το ποσό των €1,000 έκαστος, δηλαδή συνολικά το ποσό των €6,000 ευρώ, για τους σκοπούς αντιμετώπισης της πανδημίας. Κάποιοι άλλοι Κατεχόμενοι Δήμοι έχουν προχωρήσει σε δικές τους διευθετήσεις. Το εν λόγω ποσό των €6,000 θα διατεθεί για ανάγκες των Δημόσιων Νοσηλευτηρίων, όπως θα υποδείξει ο Υπουργός Υγείας, προς τον οποίο απευθύνθηκε η Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων με επιστολή της.
Η Επιτροπής Κατεχόμενων Δήμων απευθύνει έκκληση προς όλους να τηρούν ευλαβικά τα περιοριστικά μέτρα που αποφάσισε η Πολιτεία για το κοινό καλό.

Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων
Παρασκευή, 3 Απριλίου 2020