Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων

Σε τακτική συνεδρία της που συγκλήθηκε σήμερα, 10 Νοεμβρίου 2022, η Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων τήρησε στην έναρξή της μονόλεπτο σιγή εις μνήμην του μακαριστού Αρχιεπισκόπου Χρυσοστόμου Β΄, ο οποίος απεβίωσε την περασμένη Δευτέρα 7 Νοεμβρίου στη Λευκωσία μετά από πολύχρονη μάχη με τον καρκίνο.

Το σύνολο των μελών της Επιτροπής εκφράζει τη θλίψη του για την εκδημία του Αρχιεπισκόπου, ο οποίος κατέλιπε πλούσιο εθνικό, φιλανθρωπικό και ποιμαντικό έργο κατά τη διάρκεια της αρχιερατικής του θητείας. Η Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων πενθεί μαζί με ολόκληρη την Εκκλησία της Κύπρου, εκφράζοντας παράλληλα την ευγνωμοσύνη της για όλα όσα ο μακαριστός Αρχιεπίσκοπος οραματίστηκε και υλοποίησε με γνώμονα πάντα το καλό του κυπριακού λαού.

Ειλικρινή συλλυπητήρια απευθύνονται προς την οικογένεια και τους οικείους του, αλλά και προς την Ιερά Σύνοδο.

Αιωνία του η μνήμη!

Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων