Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων

Με την ευκαιρία της Παγκόσμιας Ημέρας Προσφύγων του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών, η Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων στέλνει μήνυμα ελπίδας, δύναμης και συμπαράστασης στους απανταχού ξεριζωμένους ανθρώπους αλλά και ειδικά στους Κύπριους πρόσφυγες που για σχεδόν μισό αιώνα στερούνται βασικών ελευθεριών μετά την τουρκική εισβολή και κατοχή των τόπων απ’ όπου βίαια ξεριζώθηκαν.

Ο Κύπριος εκτοπισμένος γνωρίζει πολύ καλά τον πόνο της εγκατάλειψης της γης του, του σπιτιού του, της γειτονιάς του. Προσμένει καρτερικά την ευλογημένη ημέρα του γυρισμού. Ο πόθος παραμένει άσβεστος. Πολλοί έφυγαν με τον καημό της προσφυγιάς όμως αυτοί που μένουν δεν πρέπει να πάψουν να διεκδικούν τα δίκαια και δικαιώματά τους.

Το δικαίωμα να ζει και να απολαμβάνει ο κάθε άνθρωπος το σπίτι και την περιουσία του σε συνθήκες ειρήνης, ασφαλείας και ελευθερίας αποτελεί βασικό ανθρώπινο δικαίωμα κατοχυρωμένο από αναρίθμητες διεθνείς συνθήκες και αποφάσεις. Η Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων, ως ο δημοκρατικά εκλεγμένος εκπρόσωπος χιλιάδων προσφύγων, παραμένει σταθερή στην επιδίωξη για επίτευξη λύσης που θα αρμόζει σε μια ευρωπαϊκή χώρα, με όλα τα βασικά ανθρώπινα δικαιώματα όλων των πολιτών της διασφαλισμένα.