Ανακοινώσεις, Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων

Σήμερα, Πέμπτη, 9 Ιανουαρίου 2020, η Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων μετά το πέρας της προγραμματισμένης πρώτης συνεδρίας της αυτή τη χρονιά, πραγματοποίησε αγιασμό και έκοψε την καθιερωμένη Πρωτοχρονιάτικη της Βασιλόπιττα σε μια σεμνή συγκέντρωση στα Γραφεία της Ένωσης Δήμων στη Λευκωσία, παρουσία του Προέδρου και των Μελών της Επιτροπής Κατεχόμενων Δήμων και του προσωπικού της Ένωσης Δήμων.
Σε σύντομη ομιλία του πριν την κοπή της Βασιλόπιττας, ο Πρόεδρος της Επιτροπής, Δρ. Πέτρος Καρεκλάς, εξέφρασε την ελπίδα και ευχή του όπως το 2020 καταστεί η χρονιά της πολυπόθητης λύτρωσης για τον τόπο μας και έστειλε μήνυμα ενότητας και συνέχισης του αγώνα του προσφυγικού κόσμου για ελευθερία και επιστροφή στην κατεχόμενη γη μας.
Το τυχερό φλουρί κέρδισε ο πάτερ Δαμιανός, ο οποίος τέλεσε και τον αγιασμό. Ως δώρο, δόθηκε η πρόσφατη έκδοση «Περπατώντας στην άκρη της γης μας» της Άννας Μαραγκού, ένα αξιόλογο βιβλίο για την χερσόνησο της κατεχόμενης Καρπασίας.
Επισυνάπτεται φωτογραφικό υλικό.
Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων