Ανακοινώσεις, Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων

Η Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων αποφάσισε σήμερα υπό την προεδρία του νέου Προέδρου της, Δρα Πέτρου Καρεκλά, Δημάρχου Κυθρέας, όπως καταδικάσει με τον πλέον κατηγορηματικό και έντονο τρόπο τις παράνομες ενέργειες της Τουρκίας και των κατοχικών Αρχών στην Αμμόχωστο.
Αυτές οι ενέργειες ισοδυναμούν με επέκταση της κατοχής και παραβιάζουν κατάφωρα τα σχετικά ψηφίσματα του Συμβουλίου Ασφαλείας των Ηνωμένων Εθνών (550 και 789) καθώς και άλλες συναφείς αποφάσεις Διεθνών Οργανισμών και Σωμάτων, όπως π.χ. του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.
Προς τούτο, η Επιτροπή καλεί την Κυβέρνηση όπως εξετάσει με κάθε σοβαρότητα το θέμα της προσφυγής στο Συμβούλιο Ασφαλείας για τις έκνομες αυτές ενέργειες, που δεν είναι ασφαλώς οι μοναδικές στις οποίες προβαίνει η τουρκική πλευρά, ώστε να υπάρξει διεθνής παρέμβαση τερματισμού τους. Επίσης, καλείται να προβεί σε κάθε άλλου είδους ενέργεια σε συνεργασία και με άλλους, π.χ. τους εταίρους μας στην Ε.Ε., για να αλλάξει επιτέλους στάση η Τουρκία και να σταματήσει να παραβιάζει το Διεθνές Δίκαιο, όπως π.χ. στην ΑΟΖ και τα χωρικά ύδατα της Κυπριακής Δημοκρατίας, ώστε να δημιουργηθεί το κατάλληλο κλίμα για έναρξη ουσιαστικών διαπραγματεύσεων προς επίλυση του Κυπριακού, η οποία να συνάδει με το Ευρωπαϊκό και Διεθνές Δίκαιο και το σεβασμό των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων
Πέμπτη, 12 Σεπτεμβρίου 2019