Δελτία Τύπου, Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Σήμερα Τρίτη, 2 Οκτωβρίου 2018, πραγματοποιήθηκε η προγραμματισμένη συνάντηση μεταξύ του Προέδρου της Ένωσης Δήμων Κύπρου, κ. Ανδρέα Βύρα, και των μελών της Επιτροπής Κατεχόμενων Δήμων, με σκοπό την κατατόπιση και ανταλλαγή απόψεων για θέματα των Κατεχόμενων Δήμων.
Κατά τη συνάντηση, οι εκπρόσωποι των Κατεχόμενων Δήμων αναφέρθηκαν στα ειδικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν λόγω της ιδιαίτερης φύσης των καθηκόντων και του αγώνα τους, 44 και πλέον χρόνια μετά τον ξεριζωμό τους. Έγινε εκτενής αναφορά στις δυσκολίες που γεννιούνται λόγω της συνεχούς υποτίμησης και παραγκωνισμού που υφίστανται από τις κεντρικές υπηρεσίες του Κράτους, γεγονός το οποίο θέτει σε κίνδυνο τις οντότητες των προσφυγικών Δήμων.
Πιο συγκεκριμένα, έγινε ιδιαίτερη μνεία στο θέμα της υποστελέχωσης των Κατεχόμενων Δήμων αλλά και τις σοβαρές ελλείψεις που παρατηρούνται σε θέματα υποδομών.
Από την πλευρά του, ο Πρόεδρος της Ένωσης Δήμων διαβεβαίωσε τα μέλη της Επιτροπής ότι οι εννέα Κατεχόμενοι Δήμοι είναι ισότιμα μέλη της Ένωσης Δήμων με τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις όπως οι ελεύθεροι Δήμοι. Σε καμία περίπτωση δεν υπάρχουν Δήμοι δύο ταχυτήτων, όπως τόνισε. Σημείωσε, δε, ότι αυτή η επαφή και ανταλλαγή απόψεων είναι αναγκαία για την κατανόηση και καταγραφή των ειδικών θεμάτων των προσφυγικών Δήμων, ακριβώς λόγω της ιδιαίτερης φύσης του έργου που επιτελούν.
Συμφωνήθηκε η ετοιμασία ενός περιεκτικού υπομνήματος με τα διάφορα θέματα που απασχολούν τους Κατεχόμενους Δήμους και τις εισηγήσεις τους, ώστε να μπορέσει η Ένωση Δήμων να τα προωθήσει περαιτέρω.
Επισυνάπτεται σχετική φωτογραφία από τη συνάντηση.

Ένωση Δήμων Κύπρου
Τρίτη, 2 Οκτωβρίου 2018