Εκδηλώσεις, Φωτογραφίες

Την Παρασκευή, 15 Μαρτίου 2019, ο Δήμος Λευκονοίκου και το Προσφυγικό Σωματείο “Το Λευκόνοικο” διοργάνωσαν εκδήλωση- διάλεξη με θέμα: “Ιστορικά Στοιχεία για το Λευκόνοικο και τη γύρω περιοχή κατά τη Λατινοκρατία”, στο Οίκημα του Δήμου Λευκονοίκου στη Λευκωσία. Κύρια ομιλήτρια η ιστορικός και ερευνήτρια Δρ Νάσα Παταπίου.

Η Δήμαρχος Λευκονοίκου σε δημόσια της ανάρτηση, έγραψε:

“Ευχαριστούμε τη Δρα Νάσα Παταπίου για την εξαιρετική διάλεξή της στο Δημαρχείο μας για το Λευκόνοικο και τη γύρω περιοχή κατά τη Λατινοκρατία. Ευχαριστούμε τον βουλευτή μας, Δρα Κυριάκο Χατζηγιάννη, και τους φίλους μας Δημάρχους Κυθρέας και Λατσιών, τους Κοινοτάρχες Πυργάς, Μαραθοβούνου, Αγίου Νικολάου Λευκονοίκου, Μηλιάς, την αγαπημένη μου κοινοτάρχη Αγκαστίνας, τον Δημοτικό Σύμβουλο Αγλαντζιάς, κ. Κύπρο Κυπριανού, που μας τίμησαν με την παρουσία τους. Ευχαριστώ, επίσης, τη φίλη μου, κ. Γεωργία Κούμα, τον κ. Λάμπη Κωνσταντινίδη, τον σεβαστό μας καθηγητή κ. Ιωάννη Λάμπρου, και όλους τους φίλους μας που παρακολούθησαν την αποψινή διάλεξη. Μετά τη διάλεξη, οι παρευρισκόμενοι υπέβαλαν σωρεία ερωτήσεων στη Δρα Παταπίου, αποδεικνύοντας πόσο ενδιαφέρουσα ήταν η διάλεξη”.