Ανακοινώσεις, Βασίλης Μιχαηλίδης, Γλώσσα-Ποίηση-Λογοτεχνία

Ο Δήμος Λευκονοίκου ευχαριστεί τον Δήμο Στροβόλου και τον Όμιλο Λογοτεχνίας και Κριτικής (Ο.Λ.Κ.) για την αγαστή συνεργασία τους στην προετοιμασία και διεξαγωγή του διήμερου Συνεδρίου: Βασίλης Μιχαηλίδης – Η ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ, την Παρασκευή και το Σάββατο, 7 και 8 Ιουλίου 2023, στο Μουσείο Εθνομάρτυρα Αρχιεπισκόπου Κυπριανού στον Στρόβολο.

Το Συνέδριο, το οποίο ήταν ένα άρτια διοργανωμένο συνέδριο, τελούσε υπό την αιγίδα της Έντιμης Υπουργού Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας, κ. Αθηνάς Μιχαηλίδου.
Ιδιαίτερες ευχαριστίες εκφράζονται στον άξιο Δήμαρχο Στροβόλου, κ. Ανδρέα Παπαχαραλάμπους, για τη συνεργασία για ακόμη μια φορά με τον κατεχόμενο Δήμο μας και την αφειδώλευτη αγάπη του, όπως και στον φίλο Πρόεδρο του Ομίλου, δρα Λεωνίδα Γαλάζη, αλλά και τον Πρόεδρο της Οργανωτικής Επιτροπής, δρα Κυριάκο Ιωάννου, Επίτιμο Δημότη μας, για την τιτάνια προσπάθεια για την επιτυχία του Συνεδρίου για τον λευκονοικιάτη ποιητή μας.

Τέλος, ο Δήμος εκφράζει την ευγνωμοσύνη του στους εκλεκτούς, -ές, ομιλητές και ομιλήτριές μας, ανάμεσα στους οποίους, -ες και Ακαδημαϊκοί και ερευνητές από την Ελλάδα, που φώτισαν έτι περισσότερο τη ζωή και το έργο του λευκονοικιάτη ποιητή μας, με τις εξαίρετες ομιλίες τους.