Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων

Στην Αθήνα βρέθηκε η Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων στις αρχές του Απρίλη για επαφές με την πολιτική ηγεσία στης Ελλάδος. Στο επίκεντρο των συναντήσεων που πραγματοποίησε η Επιτροπή βρέθηκε το Κυπριακό και η ανάγκη για επανατοποθέτηση του με «φόντο» την εισβολή της Ρωσίας στην Ουκρανία και την άμεση αντίδραση της Ευρωπαϊκής Ένωσης, η οποία επέβαλε σημαντικές κυρώσεις στη Ρωσία σε διάστημα μόλις μερικών ημερών.

Όπως δήλωσε ο Πρόεδρος της Επιτροπής Κατεχόμενων Δήμων, Δρ Πέτρος Καρεκλάς φιλοξενούμενος στην εκπομπή του ΡΙΚ «Brand News», αυτό που ειπώθηκε με έντονο τρόπο κατά τις συναντήσεις που έγιναν στην Αθήνα αφορούσε την ανάγκη λήψης μέτρων και στην Κύπρο, όπως ακριβώς έγινε και στην περίπτωση της Ουκρανίας, αφού οι δυο περιπτώσεις παρουσιάζουν πολλά κοινά.

Ο Δρ Καρεκλάς έκανε λόγο για σημαντικές συζητήσεις και επαφές, ενώ δήλωσε απόλυτα ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα τους. Σημείωσε μάλιστα ότι, παρατήρησε αλλαγή στον τρόπο που πολλά σημαντικά πρόσωπα της Ελλάδας τοποθετούνται για το Κυπριακό, μετά τις συναντήσεις που είχε η Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων.
«Έγινε μια ειλικρινής συζήτηση για να ενημερώσουμε όλους τους συνομιλητές μας. Αντιλήφθηκαν κάποια πράγματα πολύ καλύτερα από άλλες φορές, μιλήσαμε με μια όχι τόσο διπλωματική γλώσσα κεκλισμένων των θυρών. Είπαμε τα πράγματα με το όνομα τους», εξήγησε ο Δρ Καρεκλάς.

Δεν παρέλειψε να αναφερθεί στους κινδύνους που ελλοχεύουν με την Τουρκία να εντείνει την προκλητικότητα της καθημερινά.

Κλείνοντας σημείωσε πως η Κύπρος δεν μπορεί να περιμένει άλλα τόσα χρόνια για να αποδεσμευτεί από τα δεσμά της τουρκικής κατοχής, ενώ υπογράμμισε ότι ο χρόνος που περνάει δεν εργάζεται προς όφελος μας.

Περισσότερα στο βίντεο που ακολουθεί: