Νέα

“Με χαρά παρουσιάζουμε τη νέα έκδοση του Δήμου μας, μια διαφωτιστική μπροσούρα, δυο μικρά βιβλιαράκια για το Λευκόνοικο, σε έξη γλώσσες, με αρκετά στοιχεία από το έργο του ακάματου πνευματικού ανδρός του Δήμου μας, του πατρός Κυριάκου Ρήγα, αγαπημένου μας καθηγητή, τον οποίο ευγνωμονώ για το εξαιρετικό έργο που μας άφησε. Η ιδέα για τη δημιουργία αυτού του διαφωτιστικού εντύπου για συνδημότες μας, συμπατριώτες μας και ξένους, για σκοπούς διαφώτισης, την οποία ενστερνίστηκε και το Δημοτικό Συμβούλιο, ξεκίνησε από τον Μάη του 2018, όταν σε επίσκεψή μας στην Ουάσινγκτον, σε συνέδριο της ΠΣΕΚΑ, με τον Δήμαρχο Καραβά, ως εκπροσώπων της Επιτροπής Κατεχόμενων Δήμων, ένιωσα την ανάγκη ότι έπρεπε να έχουμε κάποιο έντυπο σύγχρονο για να τους διαφωτίζουμε για την κωμόπολή μας, για τη σύληση των περιουσιών μας, την καταστροφή της πολιτιστικής μας κληρονομιάς, την καταπάτηση των ανθρώπινών μας δικαιωμάτων και για τους νεκρούς και τους αγνοούμενούς μας.
Ευχαριστώ από καρδιάς όλους τους φίλους και τις φίλες που μας βοήθησαν στην έκδοση αυτού του πολύγλωσσου έργου. Ιδιαιτέρως, ευχαριστώ για τη συνεργασία και την πολύτιμη βοήθειά τους, τους αγαπημένους μου φίλους και φίλες, Δρα Κυριάκο Ιωάννου, κ. Μάρω Μήτσα, Δρα Ειρήνη Ροδοσθένους, κ. Άννα Μαραγκού, τη γραφίστρια κ. Αλεξία Στάικου, την κ. Αρετή Κάππα, τον κ. Παύλο Τακούσιη, την κ. Αντρούλα Αζά, τους ανθρώπους που έκαναν τις μεταφράσεις, τους ανθρώπους του τυπογραφείου κ.ά.
Οι φωτογραφίες είναι του φίλου μας σκηνοθέτη, που μας ετοίμασε και το ντοκιμαντέρ μας, κ. Μιχάλη Γεωργιάδη, αλλά πήραμε και από Λευκονοικιάτες και Λευκονοικιάτισσες. Όλους και όλες, εκ μέρους του Δήμου μας, τους ευγνωμονώ!”.