Νέα, Φωτογραφίες

Το Σάββατο, 18 Μαΐου 2019, η Επαρχιακή Επιτροπή Λευκωσίας του Προσφυγικού Σωματείου «Το Λευκόνοικο» πραγματοποίησε σε συνεργασία με τον Δήμο Λευκονοίκου προσκύνημα στο Λευκόνοικο και τον Απόστολο Ανδρέα. Για άλλη μια φορά οι κάτοικοι του Λευκονοίκου βίωσαν τα αισθήματα της χαρμολύπης.

Η Δήμαρχος Λευκονοίκου σημείωσε:

“Εικόνες από το προσκύνημά μας στο Λευκόνοικο και τον Απόστολο Ανδρέα μας. Συγχαρητήρια στον Πρόεδρο της Επαρχιακής Επιτροπής του Σωματείου μας, κ. Πιερή Γυψιώτη, τον Κοινοτάρχη, κ. Ντίνο Γρηγορίου, και τα άλλα μέλη της Επιτροπής, για την άρτια οργάνωση. Είχαμε μαζί μας και φίλες από την Ελλάδα οι οποίες συγκινήθηκαν μαζί μας, και με τις ψαλμωδίες μας στον Αρχάγγελό μας αλλά και με την πίστη μας ότι ο Αρχάγγελός μας και ο Απόστολος Ανδρέας θα κάνουν το θαύμα τους. Γι’ αυτές ειδικά, παρουσίασα τα κυριότερα αξιοθέατα της κωμόπολής μας, αλλά μίλησα και για την ιστορία και την αξία της. Βίωσαν τα αισθήματα χαρμολύπης που νιώθουμε κάθε φορά που προσκυνάμε τη γενέθλια γη μας”.