Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων

Δημοσιογραφική Διάσκεψη πραγματοποίησε την περασμένη Παρασκευή (11/11) η Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων και η Επιτροπή Κατεχόμενων Κοινοτήτων με θέμα συζήτησης τις εκδηλώσεις «Μνήμες Κατεχόμενης Γης» για την καταδίκη της ανακήρυξης του ψευδοκράτους το 1983.

Οι εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν την ερχόμενη Δευτέρα (14/11) και την ερχόμενη Τρίτη (15/11), ημέρες κατά τις οποίες θα λειτουργήσουν θεματικά περίπτερα, από τις 08:00 το πρωί μέχρι τις 18:00 το απόγευμα, για την Κατεχόμενη Γη μας επί της Λεωφόρων Αθήνων, στις Φοινικούδες, στη Λάρνακα.

Η έκθεση θα είναι ανοιχτή για το κοινό, ενώ στον χώρο της θα πραγματοποιηθούν και οργανωμένες επισκέψεις από σχολεία δημοτικής και μέσης εκπαίδευσης, με στόχο την ενημέρωση του μαθητόκοσμου για τα κατεχόμενα εδάφη του τόπου μας. Τα περίπτερα θα στελεχώνουν μέλη των κατεχόμενων Δήμων και Κοινοτήτων, τα οποία θα είναι αρμόδια για να προβάλουν και να ενημερώνουν σχετικά το κοινό.

Οι εκδηλώσεις θα κορυφωθούν με τη βραδινή εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Τρίτη στις 19:00 μ.μ., στο Δημοτικό Θέατρο «Γεώργιος Λυκούργος» στη Λάρνακα.

Αξίζει να αναφερθεί ότι η εκδήλωση της 15ης Νοεμβρίου θα τελεί υπό την αιγίδα του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας, Νίκου Αναστασιάδη, ενώ θα περιλαμβάνει καλλιτεχνικό πρόγραμμα, το οποίο θα επιμεληθεί ο συνθέτης Σάββας Σάββα.

Σε δηλώσεις του στην Αυτοδιοίκηση ο Πρόεδρος της Επιτροπής Κατεχόμενων Δήμων, Δρ. Πέτρος Καρεκλάς, έστειλε το μήνυμα ότι ο προσφυγικός κόσμος συνεχίζει τον αγώνα του μέχρι την τελική δικαίωση. Την ίδια ώρα κάλεσε τον κόσμο να στηρίξει μαζικά, τόσο την έκθεση, όσο και τη βραδινή εκδήλωση, έτσι ώστε να σταλεί ένα ηχηρό μήνυμα: Ότι ο προσφυγικός κόσμος αλλά και όλοι οι πολίτες της Κυπριακής Δημοκρατίας δε λυγίζουν μπροστά στις δυσκολίες και συνεχίζουν να διεκδικούν ενωμένοι ελευθερία και δικαιοσύνη.

Εξάλλου και ο Προεδρεύων της Επιτροπής Κατεχόμενων Κοινοτήτων, Δρ. Λευτέρης Αντωνίου στην τοποθέτηση του κατά τη διάρκεια της Δημοσιογραφικής Διάσκεψης της περασμένης Παρασκευής, ανέφερε ότι ο προσφυγικός κόσμος παραμένει ενωμένος, δε λυγίζει και συνεχίζει να διεκδικεί την απελευθέρωση των κατεχόμενων περιοχών αλλά και τα ανθρώπινα δικαιώματα του.

Να σημειώσουμε ότι, η συγκεκριμένη πρωτοβουλία των εκδηλώσεων μνήμης ξεκίνησε από το 2019, ενώ από τότε μέχρι σήμερα τις δαπάνες των εκδηλώσεων καταδίκης του ψευδοκράτους της Ένωσης Κατεχόμενων Δήμων και Κοινοτήτων καλύπτει το Υπουργείο Παιδείας με σχετική απόφαση του Υπουργικού Συμβουλίου το 2019.