Γυμνάσιο Λευκονοίκου, Εκδηλώσεις

Ζήνα Λυσάνδρου-Παναγίδη
22 ιανουαρίου 2021
“Η πρόσκληση για την Εκδήλωση Τιμής προς τους τρεις τελευταίους Γυμνασιάρχες και Καθηγητές του Γυμνασίου Λευκονοίκου που έγινε στις 29 Ιανουαρίου 2018. Μαζί με τον συμμαθητή μας Γέροντα Εφραίμ και τη Μονή Βατοπαιδίου θελήσαμε να τιμήσουμε 50 καθηγητές του Γυμνασίου Λευκονοίκου που αφυπηρέτησαν μετά το 1998, αφού το 1998, επί Δημαρχίας του καθηγητή, γυμνασιάρχη και Δημάρχου μας τότε, του αείμνηστου Λυκούργου Κάππα, τιμήσαμε τους πρώτους πενήντα που είχαν αφυπηρετήσει πριν από το 1998. Η Μονή Βατοπαιδίου διά του Γέροντα Εφραίμ δώρισε στον κάθε καθηγητή και την καθηγήτριά μας μία εικόνα της Παναγίας της Παραμυθίας.
Έθεσα το θέμα στο Δημοτικό Συμβούλιο και απορρίφθηκε μετά πολλών επαίνων, μόλις άκουσαν το όνομα του Γέροντα.
Έτσι, στην πρόσκληση δεν μπήκε ο Δήμος αλλά η Δήμαρχος Λευκονοίκου μόνη της, μαζί με τον Σύνδεσμο Αποφοίτων, Μαθητών και Απογόνων Ανωτέρας Σχολής- Γυμνασίου Λευκονοίκου. Ασφαλώς, με βοήθησαν ο Πρόεδρος και αρκετά από τα μέλη της Επαρχιακής Επιτροπής Λάρνακας-Αμμοχώστου του Σωματείου μας, τα οποία ευγνωμονώ” .