Γυμνάσιο Λευκονοίκου, Εκδηλώσεις, Φωτογραφίες

Η Δήμαρχος Λευκονοίκου και ο Σύνδεσμος Αποφοίτων, Μαθητών και Απογόνων της Ανωτέρας Σχολής- Γυμνασίου Λευκονοίκου διοργάνωσαν Εκδήλωση Τιμής προς τους τρεις τελευταίους Γυμνασιάρχες και τους καθηγητές και καθηγήτριες του Γυμνασίου Λευκονοίκου που αφυπηρέτησαν μετά το 1998, αφού όσους αφυπηρέτησαν πιο πριν τους τίμησαν πριν από είκοσι χρόνια πάλι με τον Γέροντα Εφραίμ, απόφοιτο του Γυμνασίου Λευκονοίκου. Ο Γέροντας Εφραίμ, ηγούμενος της Μονής Βατοπαιδίου δώρισε στους τιμωμένους μια ασημένια εικόνα της Παναγίας της Παραμυθίας.

“Πολλές δωρεές πήραμε στην Εκδήλωση Τιμής προς τους καθηγητές μας του Γυμνασίου Λευκονοίκου. Μια από αυτές ήταν η δωρεά των 8 τευχών του περιοδικού “Φωτεινή Πορεία” από την κ. Χρυστάλλα Χατζηγεωργίου, σύζυγο του μακαριστού καθηγητή μας Γιώργου Χατζηγεωργίου από την Αιγιαλούσα, του μοναδικού που είχε φυλαγμένα όλα τα τεύχη. Η ευγνωμοσύνη μας είναι αιώνια. Μάς παρέδωσε έναν θησαυρό για μας, ένα κομμάτι της Ιστορίας μας. Η Μονή Βατοπαιδίου θα αναλάβει την επανέκδοσή τους, γι’ αυτό την ευχαριστούμε για όλες τις δωρεές της”, δήλωσε η Δήμαρχος Λευκονοίκου.