Εκδηλώσεις, Ομιλίες- Χαιρετισμοί, Φωτογραφίες

Η Δήμαρχος τόνισε:

“Έκθεση για τη Γαστρονομία στη Διεθνή Έκθεση. Ελάτε αύριο από τις 11 π.μ. μέχρι τις 2:30μ.μ.στο Περίπτερο 6 για να σας κεράσουμε ζυμαρικά της Μεσαορίας”.

Petros Kareklas

“Είχα την τιμή και ευχαρίστηση σήμερα να τελέσω στις 11πμ στο Περίπτερο 6 της Κρατικής Εκθεσης, ως Πρόεδρος των Κατεχομένων Δήμων, τα εγκαίνια της Έκθεσης HORECA EXPO 2019, μιας μοναδικής πλατφόρμας για τον κλάδο τροφίμων, ποτών και επαγγελματικού εξοπλισμού FoodPanorama & Cyprus HORECA Expo 2019). Το σημαντικό νέο στοιχείο σ’ αυτή την εξειδικευμένη Έκθεση είναι φέτος η αντιπροσωπευτική συμμετοχή 3 Κατεχόμενων Δήμων που εκπροσωπούν επάξια το σύνολο, αυτών της Μόρφου, Ακανθούς και Λευκονοίκου, με τις δικές τους γαστρονομικές ιδιαιτερότητες: η πανέμορφη παράλιος Ακανθού στα βόρεια με αξιοποίηση προϊόντων του βουνού και της θάλασσας, το Λευκόνοικο, το καμάρι της Μεσαρκάς, με το γαστρονομικό πλούτο του Μεσαρίτικου Κάμπου και η ανθοβολούσα Μόρφου με άλλου τύπου καμπίσιες γεύσεις αλλά και πιο κοντά σ’ αυτές μιας αστικοποιημένης περιοχής. Τρείς χαρακτηριστικοί, άξιοι εκπρόσωποι της πονεμένης, κατεχόμενης γης μας ! Η Έκθεση είναι ανοικτή σήμερα και αύριο μέχρι τις 6μμ., με πληθώρα περιπτέρων, ιδιαίτερα από ελλαδικές εταιρείες, για επίσκεψη αλλά και παρουσιάσεις (Κυριακή 11-14:30 για τους 3 Κατεχόμενους Δήμους για το γαστρονομικό τους πλούτο). Αξίζει να επισκεφθείτε την Έκθεση!”.