Ανακοινώσεις

Η Δήμαρχος Λευκονοίκου βρέθηκε στο δημοτικό σχολείο της Λεμεσού, το ΚΒ’, κοντά στην εκκλησία του Αγίου Γεωργίου Χαβούζας.

Η αγάπη και η ευγένεια της Διευθύντριας κ. Μαρίας, όπως και των άλλων εκπαιδευτικών, κυρίως του γαμπρού του Λευκονοίκου, κ. Δημήτρη Κουρουσίδη, ο οποίος κάλεσε την Δήμαρχο να μιλήσει στα παιδιά για το Λευκόνοικο. Ο Δημήτρης είναι γαμπρός του Κυριάκου Τοφή, Χριστοφόρου, εγγονού του μ. Τίκκη.

Η Δήμαρχος Λευκονοίκου αναφέρει, ”Θαύμασα την προσοχή των μικρών παιδιών, τη φρονιμάδα τους, την αγάπη τους και την καλή τους συμπεριφορά, αλλά και και την εξυπνάδα τους. Κατάλαβα ως έμπειρη εκπαιδευτικός ότι γίνεται πολύ καλή δουλειά στην τάξη από κάποιους εξαίρετους εκπαιδευτικούς, αλλά και από γονείς οι οποίοι ανατρέφουν παιδιά και τους μαθαίνουν την ευγένεια και τον σεβασμό.

Μπαίνοντας στο σχολείο, με υποδέχτηκε με πολύ ενθουσιασμό και ζέση ο Πρόεδρος του σχολείου, λέγοντάς μου ότι η γιαγιά του ήταν γειτόνισσά μου στο Λευκόνοικο. Ο Στυλιανός όπως και ο χαριτωμένος αδελφός του, ο Γιώργος, είναι δισέγγονα του μ. εκπαιδευτικού Κυριάκου Πατσιά. Πόσο χάρηκα με αυτά τα παιδιά, όπως και με τον πανέξυπνο εγγονό της συμμαθήτριάς μου, Χαρούλας Καστάνα, ο οποίος έμαθε από τη γιαγιά του από πού πήρε το όνομά της η κωμόπολή μας!

Φεύγοντας, τα παιδιά μού χάρισαν πέρα από την αγάπη τους και τα δώρα τους! Τους ευχαριστώ από καρδιάς και εύχομαι ο Άγιος Γεώργιος που είναι γείτονάς τους στο σχολείο τους, να είναι αρωγός και συμπαραστάτης στη ζωή τους!”