Αδελφοποιημένοι και άλλοι Δήμοι

Χθες, ο Δήμος Δυτικής Λέσβου, και ειδικότερα η Αντιδήμαρχος Τουρισμού, κ. Αφροδίτη Aphrodite Vati Mariola, κόρη του εξαίρετου κ.Βατή, του π. Δημάρχου Μήθυμνας, ο οποίος μαζί με τον αείμνηστο Δήμαρχό μας, Λυκούργο Κάππα, υλοποίησαν την αδελφοποίησή μας με το πρόγραμμα: «ΚΥΠΡΟΣ- ΑΙΓΑΙΟ- ΘΡΑΚΗ», μάς επιφύλαξε μια μεγάλη έκπληξη. Μια επίσκεψη στο εργοστάσιο και το Μουσείο του Ούζου Πλωμαρίου, Ισίδωρος Αρβανίτης, από το 1894.

Μας υποδέχθηκε και μας ξενάγησε στις εγκαταστάσεις του εργοστασίου και στο Μουσείο η Γενική Διευθύντρια, η οποία μαζί με μια συνεργάτιδά της μάς εξέπληξαν ευχάριστα με τη φιλοξενία τους. Ήπιαμε ουζάκι μαζί με τον μεζέ του: νέκταρ και αμβροσία μάς φάνηκαν: ελιές ντόπιες, λαδοτύρι του νησιού, ντοματίνια, λάδι φρέσκο και παξιμάδι.
Άπειρες ευχαριστίες για την αβραμιαία περιποίηση και φιλοξενία η οποία συνοδεύτηκε και από εξαιρετικά δώρα.

Ήταν μια επίσκεψη ανεπανάληπτη που θα μας μείνει αξέχαστη.