Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων

Το μήνυμα ότι ο προσφυγικός κόσμος παραμένει ενωμένος, δεν λυγίζει και συνεχίζει να διεκδικεί την απελευθέρωση των κατεχόμενων περιοχών αλλά και τα ανθρώπινα δικαιώματα του θα στείλει την ερχόμενη Δευτέρα (14/11) και Τρίτη (15/11) η Ένωση Κατεχόμενων Δήμων και Κοινοτήτων με αφορμή την «μαύρη» επέτειο ανακήρυξης του ψευδοκράτους.

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος η Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων σε συνεργασία με την Επιτροπή Κατεχόμενων Κοινοτήτων θα πραγματοποιήσει σειρά από εκδηλώσεις για καταδίκη της ανακήρυξης του ψευδοκράτους, οι οποίες θα γίνουν στη Λάρνακα.

Σύμφωνα με δηλώσεις του Δήμαρχου Κυθραίας και Προέδρου της Ένωσης Κατεχόμενων Δήμων, Δρ Πέτρου Καρεκλά, στις 14 Νοεμβρίου θα στηθούν περίπτερα σε περίοπτη θέση στις Φοινικούδες στη Λάρνακα.

Τα περίπτερα θα στελεχώνουν μέλη των κατεχόμενων Δήμων και Κοινοτήτων, τα οποία θα είναι αρμόδια για να προβάλουν και να ενημερώνουν το κοινό σχετικά με τις κατεχόμενες περιοχές του τόπου μας. Την περιοχή θα επισκεφτούν και μαθητές, με την Ένωση Κατεχόμενων Δήμων να έχει έρθει ήδη σε επαφή με τον Υπουργό Παιδείας, ενώ τις επισκέψεις θα διοργανώσουν οι διευθύνσεις της Δημοτικής και Μέσης Εκπαίδευσης.

«Ο σκοπός είναι να διαφωτίσουμε τους επισκέπτες για τις κατεχόμενες περιοχές της Κύπρου μας», δήλωσε ο Δρ. Καρεκλάς.

Στις 15 Νοεμβρίου, που είναι και η μέρα ανακήρυξης του ψευδοκράτους γίνεται πάντοτε το βράδυ εκδήλωση καταδίκης της ανακήρυξης. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης στενός συνεργάτης του Προέδρου της Δημοκρατίας, Νίκου Αναστασιάδη θα διαβάσει την ομιλία του, αφού ο κ. Αναστασιάδης δεν θα μπορέσει να παραβρεθεί στην εκδήλωση λόγω αυξημένων υποχρεώσεων.
Χαιρετισμό θα απευθύνει ο Δήμαρχος Λάρνακας, ο Πρόεδρος της Ένωσης Κατεχόμενων Δήμων και ο Πρόεδρος της Ένωσης Κατεχόμενων Κοινοτήτων. Των χαιρετισμών θα ακολουθήσει καλλιτεχνικό πρόγραμμα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η συγκεκριμένη πρωτοβουλία άρχισε από το 2019, ενώ από τότε μέχρι σήμερα τις δαπάνες των εκδηλώσεων καταδίκης του ψευδοκράτους της Ένωσης Κατεχόμενων Δήμων και Κοινοτήτων καλύπτει το Υπουργείο Παιδείας με σχετική απόφαση του Υπουργικού Συμβουλίου το 2019.