Αδελφοποιημένοι και άλλοι Δήμοι, Νέα

κ.Ζήνα Λυσάνδρου-Παναγίδη.

8/12/2020.

“Σήμερα γιορτάζει ο αδελφός Δήμος Δυτικής Λέσβου την απελευθέρωσή του από τους Τούρκους το 1913. Χρόνια πολλά στα αδέλφια μας!”.

Ταξιάρχης Βέρρος.

8/12/2020.

“Σε μια λιτή τελετή, τελέστηκε η επιμνημόσυνη δέηση από τους Σεβ. Μητροπολίτες Μυτιλήνης και Μηθύμνης και τιμήσαμε τους νεκρούς της Μάχης του Κλαπάδου, της μάχης που σφράγισε την απελευθέρωση του νησιού μας.Εκείνοι έκαναν το καθήκον τους, χρέος μας να το θυμόμαστε και να φυλάττουμε αυτό το αγαθό που εκείνοι μας πρόσφεραν με την θυσία τους. Μαζί μας ο Αντιπεριφερειάρχης κ. Κουφέλος, η Αντιδήμαρχος κ. Ιωακείμ και ο Πρόεδρος της Δ. Κ Καλλονής κ. Χαλκιώτης. Στην φωτογραφία ή πολεμική σημαία του Τουρκικού στρατού που παραδόθηκε και φυλάσσεται στο Μουσείο της Μονής Λειμώνος. Χρόνια πολλά σε όλους, χρόνια ελεύθερα στο νησί μας. Πραγματικά ελεύθερα”.

Ταξιάρχης Βέρρος