Επισκέψεις-Συναντήσεις, Φωτογραφίες

Την Τετάρτη 16/10/ 19, η αντιπροσωπία του Δήμου Λευκονοίκου, συναντήθηκε με δύο εκπροσώπους της Γερμανικής Ομοσπονδιακής Βουλής, με τους οποίου συζήτησαν τόσο για τις τελευταίες εξελίξεις στη Συρία, άλλα και για θέματα που αφορούν την Πολιτιστική μας κληρονομιά και τους αγνοουμένους μας.

Η Δήμαρχος τόνισε:

“Σήμερα το πρωί μαζί με τον Δημοτικό μου Σύμβουλο, κ. Νικόλα Μπάκα, συναντηθήκαμε στη Γερμανική Ομοσπονδιακή Βουλή με δυο βουλευτές της Κοινοβουλευτικής Ομάδας Γερμανίας-Κύπρου, τον Πρόεδρο, κ. Andrej Hunko και το μέλος, κ. Johannes Schraps, με τους οποίους συζητήσαμε τις τρέχουσες εξελίξεις στην περιοχή μας με την εισβολή των Τούρκων στη Συρία, μιλήσαμε για την ανάγκη επανέναρξης των συνομιλιών, την επιμονή μας σε λύση και επιστροφή, την εφαρμογή των Ανθρ. Δικαιωμάτων, αλλά και τους εκφράσαμε τις ευχαριστίες μας για τη συμπαράστασή τους στο πρόβλημά μας.
Ήταν μια πολύ εποικοδομητική συνάντηση, στην οποία τονίσαμε, ότι η Τουρκία είναι εκείνη που εμποδίζει την πρόοδο στις διαπραγματεύσεις. Κυρίως, όμως, τους ενημερώσαμε για την κατάσταση στην οποία βρίσκεται η κωμόπολή μας, όπως και όλα τα κατεχόμενα μέρη μας. Μιλήσαμε για την Αμμόχωστό μας και τις εξελίξεις γύρω από αυτό το θέμα, για τον Αρχάγγελό μας και τις άλλες εκκλησίες και τα ξωκκλήσια μας, για τους αγνοουμένους μας, για τη βεβήλωση και τη δήωση, για την αλλαγή των τοπωνυμιών και για πολλά άλλα.
Ιδιαιτέρως, ο κ. Μπάκας αναφέρθηκε στον αγνοούμενο παππού του, που φέρει το όνομά του”.