Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων

Απόψε στην Πράγα στη Φωτογραφική Έκθεση για την Καταστροφή του Ευρωπαϊκού Πολιτισμού της Κύπρου από την Τουρκία, την οποία διοργάνωσε η Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων σε συνεργασία με την Πρεσβεία της Κύπρου στην Πράγα, μαζί με τους πρέσβεις της Ελλάδας και της Κύπρου. Τους ευχαριστούμε και τους δύο για την τιμή που μας έκαναν, ιδιαιτέρως, όμως, τον Πρέσβη της Κυπριακής Δημοκρατίας ο οποίος μαζί με τις συνεργάτιδες και τους συνεργάτες του τα οργάνωσαν όλα για να επιτύχει η διαφωτιστική μας εκστρατεία.

Στην αίθουσα της εκδήλωσης γύρω-γύρω είχαν στηθεί τα διαφωτιστικά μπάννερς των πόλεων και κωμοπόλεών μας, των μοναστηριών και των εκκλησιών μας, αψευδείς μάρτυρες της ιεροσυλίας και της βεβήλωσης τα οποία ευαισθητοποίησαν τους παρευρισκόμενους φίλους μας από την Ελλάδα και την Κύπρο, αλλά και εκπροσώπους διάφορων άλλων μειονοτήτων που ζουν στην Πράγα.

Στη διάρκεια της εκδήλωσης, απηύθυνε χαιρετισμό ο Εξοχότατος Πρέσβης μας στην Πράγα ο οποίος μας καλωσόρισε, και στη συνέχεια μίλησε ο Πρόεδρος της Επιτροπής Κατεχόμενων Δήμων, Δρ Πέτρος Καρεκλάς, ο οποίος ευχαρίστησε όλο τον κόσμο που τίμησε την εκδήλωσή μας, και στο τέλος κάλεσε όλους και όλες στη δεξίωσή μας.
Αξίζει να τονιστεί ότι την εκδήλωσή μας τίμησαν και όλα τα μέλη της Ελληνικής και της Κυπριακής Πρεσβείας.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω εκ μέρους όλων των μελών της Επιτροπής την κ. Λαμπρινή, την ιδιαιτέρα Γραμματέα του Πρέσβη μας στην Πράγα, η οποία ανέλαβε χρέη φωτογράφου της Επιτροπής μας.