Ανακοινώσεις, Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων

aftodioikisi.com.cy

Η Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων καλεί όλο τον κόσμο της Κύπρου, και πρώτους από όλους τους πρόσφυγες, να ενώσουν τις φωνές τους με αυτές των Αμμοχωστιανών, την Παρασκευή, 28 Ιουνίου στις 6 μ.μ., στη μαζική εκδήλωση που θα πραγματοποιήσει ο Δήμος Αμμοχώστου έξω από το Προεδρικό Μέγαρο.

Η Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων αναφέρει σε ανακοίνωσή της ότι ο αγώνας για δικαίωση και επιστροφή ενάντια στην κατοχή ήταν, είναι και παραμένει κοινός για ολόκληρο τον Κυπριακό λαό.

‘’Όλοι μαζί, πρόσφυγες και μη, ας στείλουμε ένα ηχηρό μήνυμα ότι το Κυπριακό δεν έχει τελειώσει. Δεν αποδεχόμαστε λύση δύο Κρατών. Η Αμμόχωστος ανήκει στους νόμιμους κατοίκους της. Με σημαία μας το Διεθνές Δίκαιο και τα Ψηφίσματα του ΟΗΕ, διεκδικούμε δυναμικά ειρήνη στο νησί μας.’’