Ανακοινώσεις, Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων

Η Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων καταδικάζει με τον πιο έντονο τρόπο τη νέα παράνομη πράξη των Τούρκων στην κατεχόμενη Αμμόχωστο και καλεί την Κυβέρνηση να ενεργήσει προς κάθε κατεύθυνση για τερματισμό της.

Η Επιτροπή Κατεχώμενων Δήμων με γραπτή ανακοίνωση αναφέρει ότι, ”θα πρέπει να τονιστεί προς τα Ηνωμένα Έθνη, τους εταίρους μας στην Ευρωπαϊκή Ένωση και άλλους, ότι δε μπορούν να συνεχίσουν πολιτικές δύο μέτρων και δύο σταθμών στην περίπτωση της Κύπρου! Σε αντίθετη περίπτωση η Κυπριακή Δημοκρατία θ’ αναγκαστεί να διαφοροποιήσει τη στάση της για μέτρα σε άλλες παρόμοιες περιπτώσεις. Η χλιαρή αντίδραση που επιδεικνύεται από τη διεθνή κοινότητα για τις παρανομίες των Τούρκων στην Αμμόχωστο αλλά και ευρύτερα, είναι απαράδεκτη και πρέπει τάχιστα ν’ αλλάξει!”