Νέα, Φωτογραφίες

Ζήνα Λυσάνδρου-Παναγίδη
10 Φεβρουαρίου 2021
“Μεγάλη η συγκίνησή μου, γιατί ένα έργο για το οποίο δώσαμε ψυχή, βαίνει προς το τέλος του. Η προτομή του ήρωά μας Αναστάση Ζαρβού η οποία βρέθηκε με θαυμαστό τρόπο, κοσμεί την είσοδο του Δημαρχείου μας. Πώς να ξεχάσω το βράδυ που έμαθα ότι από το Λευκόνοικο βρέθηκε, μέσω λαθρεμπόρων, στις ελεύθερες περιοχές! Πώς να ξεχάσω τη φόρτισή μας, όταν με την αδελφή του Μαρούλα και τον ανιψιό του Μιχάλη Μιχαήλ την αντικρίσαμε για πρώτη φορά!
Η στήλη πάνω στην οποία τοποθετήθηκε είναι δωρεά του κ. Πιερή Γυψιώτη, τον οποίο και ευχαριστούμε από καρδιάς. Τα υπόλοιπα έξοδα για την κατασκευή του Μνημείου των ηρώων και τη διαμόρφωση του χώρου ευχαριστούμε την κυβέρνηση, που χωρίς τη βοήθειά της δεν θα μπορούσαμε να λειτουργήσουμε, όχι μόνο εμείς οι κατεχόμενοι δήμοι, οι οποίοι παίρνουμε κάποιες χιλιάδες, αλλά και οι ελεύθεροι δήμοι που παίρνουν εκατομμύρια, διαφορετικά δεν θα μπορούσαν να αντεπεξέλθουν.
Ευχαριστώ για άλλη μια φορά όσους και όσες βοήθησαν σε αυτή την προσπάθεια!”.