Η Δήμαρχος δήλωσε:

“Καλό ταξίδι, πολυαγαπημένε μας Πρόεδρε!
Σήμερα, από τις 10 το πρωί καθόμουν στη βεράντα της κουμπάρας μου στη Νίσυρο και κοίταζα απέναντι την Κέφαλο της Κω. Έλεγα στον γαμπρό της κουμπάρας μου ότι λυπάμαι που θα χάσω αυτή τη θέα. Κι όλο κοίταγα απέναντι…
Πού να ήξερα ότι λίγο πιο κάτω ο αγαπημένος μας Πρόεδρος της Επιτροπής Κατεχόμενων Δήμων, ο Δήμαρχος της Αμμοχώστου μας, ο εκλεκτός μας φίλος, Αλέξης Γαλανός, άφηνε την τελευταία του πνοή. Τόσο κοντά μας, που, αν ήταν ξηρά, θα απείχε 4-5 χιλιόμετρα.
Έφυγε πλάι στη θάλασσα που τόσο αγαπούσε.
Όχι, όμως, στη δική του θάλασσα της Πόλης του που τόσο αγαπούσε και πάλευε γι’ αυτήν. Συνήθιζε να μας λέει ότι γύρισε την Αμερική και την Ευρώπη με μια βαλίτσα στο χέρι για να ζητήσει τα δίκαια της πόλης του και του νησιού μας. Κανένας άλλος δεν πολέμησε για τα δίκαιά μας όσο ο Αλέξης Γαλανός.
Έφυγε με το μεγάλο παράπονο γιατί να μην μπορεί να πεθάνει στην Πόλη του.
Καλό σου ταξίδι, Πρόεδρέ μας. Καλό παράδεισο! Θα μας λείψεις. Σε ευχαριστούμε και σε ευγνωμονούμε για όσα μάς έμαθες.

Ο Θεός να παρηγορήσει την αγαπημένη μας, κ. Αλεξάνδρα, τον Χρίστο σου και τους υπόλοιπους συγγενείς.

Απέναντί μας, στα δεξιά της φωτογραφίας, είναι η Κέφαλος της Κω”.