Ανακοινώσεις

Σε συνέχεια κατ’ ιδίαν συναντήσεων που έλαβαν χώρα το προηγούμενο διάστημα, πραγματοποιήθηκε σήμερα, Τρίτη 13 Φεβρουαρίου, κοινή συνάντηση αντιπροσωπειών της Παγκύπριας Ένωσης Προσφύγων (ΠΕΠ), της Επιτροπής Κατεχόμενων Δήμων και των Κατεχόμενων Κοινοτήτων Αμμοχώστου, Κερύνειας και Λευκωσίας. Κατά τη συνάντηση τέθηκε από όλους η αναγκαιότητα συντονισμού των δυνάμεων του κάθε συνόλου και του κάθε προσφυγικού φορέα με στόχο την ενδυνάμωση της φωνής των προσφύγων, τόσο για την έκφραση του πόθου για λύση του Κυπριακού και επιστροφή στις πατρογονικές εστίες αλλά και για την εφαρμογή της ίσης κατανομής βαρών και της διασφάλισης των δικαιωμάτων τους ή και της επίλυσης των καθημερινών δυσκολιών που αντιμετωπίζουν.

Ως πρώτο βήμα, αποφασίστηκε η αποστολή κοινού αιτήματος για συνάντηση με την απεσταλμένη του ΓΓ του ΟΗΕ, κα. Ολγκίν καθώς και η επίδοση σχετικού ψηφίσματος στις αντιπροσωπείες των μελών του Συμβουλίου Ασφαλείας του ΟΗΕ, της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Τέθηκαν επίσης εισηγήσεις για την υλοποίηση κοινών δράσεων και εκστρατειών αλλά και την προσπάθεια συντονισμένης αντιμετώπισης και ενιαίας πρόταξης των ζητημάτων που απασχολούν τον προσφυγικό κόσμο. Τη συνάντηση απασχόλησε έντονα το θέμα του σφετερισμού των ελληνοκυπριακών περιουσιών αλλά και της αποζημίωσης για την απώλεια χρήσης.

Οι τρεις φορείς, ΠΕΠ, Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων και Επιτροπή Κατεχόμενων Κοινοτήτων, συμφώνησαν στην εφαρμογή ενός χρονοδιαγράμματος για την υλοποίηση των πιο πάνω, λαμβάνοντας υπόψη και τις επερχόμενες εκλογές τοπικής αυτοδιοίκησης που αναμένεται να επηρεάσουν αναπόφευκτα το βαθμό υλοποίησης του.