Επισκέψεις-Συναντήσεις, Φωτογραφίες

ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΤΗΣ ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΗΣ ΚΩΜΟΠΟΛΗΣ ΛΥΣΗΣ

Φίλες και φίλοι, ο εκτοπισμένος Δήμος Λύσης με τον άξιο Δήμαρχο του Ανδρέα Καουρή και σύσσωμο το Δημοτικό Συμβούλιο του, σήμερα Πέμπτη 7 Σεπτεμβρίου 2023, γιόρτασε για άλλη μια χρονιά στην προσφυγιά, στον Ιερό Ναό Τιμίου Προδρόμου στη Δρομολαξιά, την γέννηση της Θεοτόκου, με Πανηγυρικό Εσπερινό χοροστατούντος του Θεοφιλέστατου Επισκόπου Μεσαορίας κ. Γρηγορίου και με ψαλμωδίες από την Βυζαντινή χορωδία του Δήμου Λύσης «Γιάγκος Σουρουλλάς».
Στον Ιερό Ναό μεταφέρθηκε για προσκύνημα η διασωθείσα Άγια Εικόνα της Παναγίας της Λύσης την οποία οι πιστοί προσκύνησαν με ευλάβεια και συγκίνηση.
Προσευχηθήκαμε αυτή να είναι η τελευταία χρονιά μακρυά από τους τόπους μας που από το 1974 στενάζουν κάτω από την μπότα του τούρκου εισβολέα και κατακτητή.

Φωτο/βίντεο: Πέτρος Πετρίδης