Ανακοινώσεις, Εκδηλώσεις

«Την ερχόμενη Κυριακή, 26 Μαΐου, ο Δήμος Λευκονοίκου, σε συνεργασία με τον Δήμο Μόρφου, τελούν το μνημόσυνο του ευεργέτη των δύο κωμοπόλεων, Γεωργίου Καμιντζή και της συζύγου του Πηνελόπης, στον Ιερό Ναό του Αγίου Νικολάου στη Λεμεσό. Μετά το μνημόσυνο θα γίνει τρισάγιο στον τάφο του που βρίσκεται στο κοιμητήριο του Αγίου Νικολάου. Καλούνται όσοι τιμούν τη μνήμη του να παραστούν.

Ο Γεώργιος Καμιντζής από το Λευκόνοικο ίδρυσε την Καμίντζειο Ανωτέρα Σχολή Λευκονοίκου και το Γυμνάσιο της Μόρφου. Επίσης, είναι ευεργέτης και της μεγαλόπρεπης Αίθουσας Τελετών του Γυμνασίου Λευκονοίκου που εγκαινιάστηκε στις 26 Μαΐου 1968 από τον Αρχιεπίσκοπο Μακάριο. Αιωνία η μνήμη του.

Μαζί με τον Δήμο Λευκονοίκου το μνημόσυνο τελούν και το Σωματείο «Το Λευκόνοικο», όπως και ο Σύλλογος Μαθητών, Αποφοίτων και Απογόνων Ανωτέρας Σχολής-Γυμνασίου Λευκονοίκου».