Ανακοινώσεις

Ο Δήμος Λευκονοίκου στο θέμα της ανέγερσης διαμερισμάτων στο Λευκόνοικο, προέβη στις πιο κάτω ενέργειες:

1) Η Δήμαρχος δημοσίευσε σε εφημερίδες και Μ.Κ.Δ. άρθρο της με τίτλο: ” Κτίζουν τη γη μας”.

2) Απέστειλε σε δεκάδες αποδέχτες ανακοίνωση διαμαρτυρίας.

3) Μίλησε σε πολλές ραδιοφωνικές και τηλεοπτικές εκπομπές, τόσο για την ανέγερση των πολυκατοικιών όσο και για την παρουσία των drones στο παράνομο αεροδρόμιο που έκτισαν στο Λευκόνοικο και το παρέδωσαν στην Τουρκία.

4) Συγκάλεσε με την έγκριση του Δημοτικού Συμβουλίου Πανδημοτική Συγκέντρωση, στην οποία συζητήθηκαν αυτά τα θέματα, και μάλιστα ενημερώθηκαν όλοι και όλες από τον δρα Σώτο Κτωρή, συμπρόεδρο της Δικοινοτικής Επιτροπής για την Πολιτιστική Κληρονομιά, όπως και από τον νομικό και πρώην Υπουργό κ. Δημήτρη Ηλιάδη. Στη συγκέντρωση πάρθηκε η απόφαση να ενεργήσουμε από κοινού με όλους τους κατεχόμενους δήμους, τις κατεχόμενες κοινότητες και την Παγκύπρια Επιτροπή Προσφύγων.

Αυτά προς ενημέρωση!