Ομιλίες- Χαιρετισμοί

Το θέμα του γαστρονομικού πλούτου των από το 1974 Κατεχομένων Δήμων και Κοινοτήτων μας,  από μια συνηθισμένη, καθημερινή πράξη και αναγκαιότητα, φτάνει ν’ αποτελεί σήμερα σημαντικό γεγονός για το τόπο και τις δραστηριότητές του, με εθνική σημασία. Έτσι καταλήγει να έχει κεντρικό ρόλο στις εμπορικές και βιομηχανικές  δραστηριότητες της Κύπρου, στην Κρατική Έκθεση, στο πλαίσιο της πολύ εξειδικευμένης αυτής έκθεσης HORECA EXΡO 2019, μιας μοναδικής πλατφόρμας για τον κλάδο των τροφίμων, ποτών και επαγγελματικού εξοπλισμού.  Μιας κατά γενική ομολογία Έκθεσης  η οποία προσελκύει αρκετούς εκθέτες από πολλές χώρες, προσπαθώντας άμεσα και έμμεσα  να ενισχύσει την τοπική τουριστική βιομηχανία και όχι μόνο και η οποία επιχειρεί να προωθήσει και τοπικά προϊόντα για εξαγωγή και να βάλει γενικά την Κύπρο πιο έντονα στο χάρτη του διεθνούς εμπορίου, με τις ευκαιρίες διαπραγμάτευσης και συναλλαγών που παρέχει.

Μ’ αυτή την ευκαιρία, η πονεμένη γη της Κύπρου, η κατεχόμενη από το 1974, προσπαθεί να δώσει κι’ αυτή μ’ αξιοπρέπεια το δικό της στίγμα, τη δική της ταυτότητα και τη δική της αδικαίωτη μέχρι σήμερα προσδοκία, την επιστροφή.  Γι’ αυτό, συγχαίρουμε κι ευχαριστούμε τους διοργανωτές επειδή περιέλαβαν και την αναφορά στις γαστρονομικές συνήθειες των κατεχομένων περιοχών στο όλο πρόγραμμά τους και έτσι έδωσαν την ευκαιρία σε Κατεχόμενους Δήμους για συμμετοχή, έστω και αντιπροσωπευτικά.

Οι τρείς  Κατεχόμενοι / Εκτοπισμένοι Δήμοι που συμμετέχουν, εκπροσωπούν τρείς ενδεικτικές περιοχές της Κατεχόμενης γης μας,  με τη δική τους ιδιαιτερότητα. Τρείς άξιοι πρεσβευτές της κατεχόμενης Κύπρου:

α) Τη βόρεια παράλια περιοχή, όπου βρίσκεται η πανέμορφη Ακανθού, που αξιοποιεί, ως πρώτη ύλη, προϊόντα από βουνό, θάλασσα και κάμπο για τα πιάτα και τις γεύσεις  της,

β) το Λευκόνοικο, της Μεσαρκάς το Καμάρι,  που προβάλει το γαστρονομικό πλούτο του Μεσαρίτικου Κάμπου και

γ)  την άλλοτε ανθοβολούσα Μόρφου που αναδεικνύει τη γαστρονομία μιας άλλου τύπου καμπίσιας αλλά και πιο αστικοποιημένης περιοχής.

Ευχαριστούμε ξανά τους διοργανωτές για την πολύ τιμητική αλλά και πατριωτική στάση και πρωτοβουλία τους να δώσουν βήμα στους Κατεχόμενους Δήμους,  μέσα σε τούτους τους κρίσιμους καιρούς απαξίωσης αξιών και δυστυχώς, αδιαφορίας και σύγχυσης. Συγχαίρουμε και όλους τους εκθέτες,  ευχόμενοι καλή επιτυχία στους στόχους τους.  Εκτός των άλλων έχουν και την ευκαιρία να μάθουν πράγματα που μπορούν να προβάλουν στις χώρες τους για την απαράδεκτη κατάσταση που η τουρκική κατοχή έχει επιφέρει σ’ αυτό το ωραίο νησί.

Ιδιαίτερα ευχαριστώ την υπεύθυνη για τη διοργάνωση της Έκθεσης, κα Κατερίνα Χριστοδούλου, για τον ενθουσιασμό και την προβολή που μας έδωσε καθώς και τους αδελφούς Δήμους  Μόρφου, Ακανθούς, και Λευκονοίκου, για την πρόθυμη ανταπόκρισή τους σε τούτο το κάλεσμα, εκπροσωπώντας επάξια και τους υπόλοιπους Δήμους που συναποτελούν την Επιτροπή Κατεχομένων Δήμων.

Τελώντας τα εγκαίνια αυτής  της έκθεσης κι ευχαριστώντας για την τιμή να με προσκαλέσετε προς τούτο,  εύχομαι σε όλους επίτευξη των στόχων και προσδοκιών σας στο μέγιστο βαθμό.  Ειδικά όμως για μας τους  Κατεχόμενους  Δήμους, ν’ αξιωθούμε σύντομα να σας φιλοξενήσουμε μέσα σε συνθήκες ασφάλειας και ελευθερίας στους τόπους μας, με πιάτα και γεύσεις από τους αυθεντικούς καρπούς όλης της κατεχόμενης, πονεμένης  γης μας.  Καλή δουλειά και επιτυχία σε όλους!