Γλώσσα-Ποίηση-Λογοτεχνία, Φωτογραφίες

Μια μαγική νύχτα βιώσαμε ψες στην παρουσίαση της ποιητικής συλλογής ” Αγωνίες”, της δρος Δήμητρας Δημητρίου, εξαίρετης φιλολόγου του Ε.Κ.Π.Α.(Παν. Αθηνών) και της Σορβόνης.

Συγκλονιστικοί οι στίχοι της, κυρίως για τις ιστορίες των γυναικών που βιάστηκαν το 1974, τους οποίους μελοποίησε ο αγαπημένος Γιώργος Καλογήρου, μουσικός, γιος δύο εκλεκτών καθηγητών, του π. Αντωνίου και της κ. Ορθοδοξίας Καλογήρου. Οι απαγγελίες των ποιημάτων και τα μελοποιημένα τραγούδια τα οποία απέδωσαν εξαιρετικά, με τη μουσικό Ρίτας Σεργίδου στο τσέλο, ο Γιώργος και μια σπουδαία νεαρή ηθοποιός, η Αντωνία Χαραλάμπους, άγγιξαν την ψυχή μας!

Απολαύσαμε, επίσης, τις πολύ ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις των ξεχωριστών φίλων μας, του Ποιητή μας, Κυριάκου Χαραλαμπίδη, και των Καθηγητών Βουτουρή και Γιωργή!
Πραγματικά, βιώσαμε μια πνευματική πανδαισία!

Καλοτάξιδο και ευλίμενο το βιβλίο σου, Δήμητρά μου!