Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων

Ιστορική χαρακτηρίζεται η χθεσινή ημέρα (14.6.23) για τους Κατεχόμενους Δήμους αφού υπεγράφη για πρώτη φορά Συλλογική Σύμβαση μεταξύ τους και των Συντεχνιών, η οποία διέπει τους όρους εργασίας του προσωπικού των Κατεχόμενων Δήμων και τη διαδικασία διαβουλεύσεων μεταξύ τους.

Το περιεχόμενο της Σύμβασης συμφωνήθηκε μετά από μια μακρά περίοδο διαβούλευσης μεταξύ των Συντεχνιών, της Επιτροπής Κατεχόμενων Δήμων αλλά και της Κυβέρνησης, η οποία και τελικά ενέκρινε τη συμφωνία αυτή.

Η Συλλογική Σύμβαση αναμένεται να επιφέρει σταδιακή μεγαλύτερη ομοιομορφία στους όρους εργασίας των στελεχών των Κατεχόμενων Δήμων, να συνδράμει στην επίλυση χρόνιων προβλημάτων των προσφυγικών μας Δήμων, όπως αυτό της υποστελέχωσης και να επιφέρει ευρύτερα βελτίωση στη λειτουργία τους, τόσο προς όφελος των υπαλλήλων αλλά και κατ’ επέκταση του προσφυγικού κόσμου τον οποίο και υπηρετούν.