Ντοκιμαντέρ

Η Δήμαρχος σχολίασε:

“Το Πάσχα του 1973 συνεργείο του ΡΙΚ ήρθε στο Λευκόνοικο και πήρε σκηνές από τα έθιμα του Πάσχα. Το Γυμνάσιο Λευκονοίκου με τους μαθητές και τις μαθήτριές του, παρουσίασε τον καλύτερό του εαυτό. Όλα αυτά τα χρόνια όλοι διερωτούνταν τι να έγινε αυτό το ντοκιμαντέρ. Κανένας δεν ήξερε να απαντήσει. Κι εγώ που ήμουν από 22 χρονών συνεργάτιδα στο ΡΙΚ, δεν έμαθα τίποτα. Μέχρι που ιδρύθηκε το Αρχείο του ΡΙΚ με τον Ψηφιακό Ηρόδοτο. Τότε, κατάλαβα ότι ίσως το βρούμε, αν υπήρχε, αν δεν το έσβησαν.
Μόλις εκλέχτηκα Δήμαρχος, μία από τις πρώτες μου προτεραιότητες ήταν να πάω στο ΡΙΚ, στον τότε Πρόεδρο κ. Θανάση Τσώκκο, καλό φίλο μας, αλλά και στη Διευθύντρια του Αρχείου, τη φίλη μου κ. Φοίβια Σάββα, για να τους παρακαλέσω να βρούμε αυτό το ντοκιμαντέρ. Μου υποσχέθηκαν ότι, αν δεν σβήστηκε, κάποια στιγμή θα βρεθεί, μια που το υλικό είναι τεράστιο. Βεβαίως, νομίζαμε ότι όλο το ντοκιμαντέρ γυρίστηκε στο Λευκόνοικο, ενώ τώρα που βρέθηκε και το είδαμε, έχει και σκηνές από κάποιο ορεινό χωριό μέσα. Επίσης, έχει και σκηνή από το 1970, τη σκηνή της ανάστασης του Λαζάρου. Ευχαριστούμε τον τέως Πρόεδρο του Δ.Σ του ΡΙΚ, κ. Θανάση Τσώκο, όπως και την κ. Φοίβια Σάββα, για τον θησαυρό που μας χάρισαν”.

Δείτε το βίντεο εδώ.