Ανακοινώσεις

Φίλες και φίλοι, το Βιβλίο της άξιας Δημάρχου Λευκονοίκου Ζήνας Λυσάνδρου-Παναγίδη, «Του Λευκονοίκου τα πεσόντα τέκνα», παρουσιάστηκε, σε κλίμα συγκίνησης, χθες Τετάρτη 5 Απριλίου 2023, στην κατάμεστη Αίθουσα Εκδηλώσεων του Προσωρινού Οικήματος του Δήμου Λευκονοίκου, από τους Πέτρο Παπαπολυβίου, Αναπληρωτή Καθηγητή Σύγχρονης Ελληνικής Ιστορίας, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας, στο Πανεπιστήμιο Κύπρου, Ποιητή και Ακαδημαϊκό, Κυριάκο Χαραλαμπίδη και τον Δρα Κυριάκο Ιωάννου, Πανεπιστημιακό και υπεύθυνο έκδοσης του περιοδικού Κυπριακή Εστία.

Πρόκειται για ένα Βιβλίο Μνήμης και Τιμής στα Ηρωικά Τέκνα του Λευκονοίκου, τα πεσόντα στις διακοινοτικές ταραχές του 1963-64 και στην τουρκική εισβολή του 1974, που πρέπει όλοι να αποκτήσουμε, να μελετήσουμε και να το χαρίσουμε στα παιδιά μας.

Την εκδήλωση που τελούσε υπό την αιγίδα της Προέδρου της Βουλής, Αννίτας Δημητρίου, και που διοργάνωσαν ο Δήμος Λευκονοίκου, το Προσφυγικό Σωματείο «Το Λευκόνοικο» και ο Σύνδεσμος Αποφοίτων, Μαθητών και Απογόνων Ανωτέρας Σχολής – Γυμνασίου Λευκονοίκου τίμησαν με την παρουσία τους εκτός από την Πρόεδρο της Βουλής και τον Πρόεδρο του Επαρχιακού Συμβουλίου Λάρνακας- Αμμοχώστου, και του Πρσφυγικού Σωματείου «Το Λευκόνοικο», Νίκο Κιμήτρη, που απηύθυναν χαιρετισμό, οι Σεβαστοί συγγενείς των Ηρώων και οι αιχμάλωτοι Λευκονοικιάτες του 1974, ο Αρχηγός της Εθνικής Φρουράς, Δημόκριτος Ζερβάκης, ο Διοικητής της ΕΛ.ΔΥ.Κ., Κεραμιδάς Παναγιώτης, Βουλευτές, Εκπρόσωποι Κομμάτων, της Πρεσβείας της Ελλάδος στην Κύπρο, του Αρχηγού της Αστυνομίας Κύπρου, πρώην Υπουργοί και Βουλευτές, άλλοι επίσημοι και πλήθος κόσμου.

Συγκίνηση προκάλεσε τόσο η αντιφώνηση της πολυαγαπημένης μας Δημάρχου Ζήνας Λυσάνδρου- Παναγίδη, όσο και ο λόγος των παιδιών των Ηρώων: Μιχάλη Σ. Μιχαήλ και Λένιας Δ. Βρακά-Κυριάκου καθώς και η απαγγελία ποιημάτων για τους Ήρωες μας από τον λαϊκό ποιητή, Θεόδωρο Καραγιάννη και την ανιψιά του Ήρωα Έκτορα Γιαννάτζη Έλενα Χριστοφόρου.

Η Πολιτιστική Λειτουργός του Δήμου Λευκονοίκου, Πρώτη Λειτουργός Εκπαίδευσης (Υ.Π.Α.Ν.), Δρ Ειρήνη Παρασκευά-Ροδοσθένους, η οποία συντόνιζε το πρόγραμμα της εκδήλωσης, ερμήνευσε το τραγούδι «Δεν έκανα ταξίδια μακρινά» και η Μαέστρος της Χορωδίας ΠΑ.ΣΥ.Δ.Υ., Μουσικός, τ. Γυμνασιάρχης, Μάρω Μήτσα, το «Δρόμοι Παλιοί». Τις κυρίες συνόδευε στο πιάνο ο Γυμνασιάρχης-Μουσικός, Μάριος Ιωάννου.
Κατά την διάρκεια της εκδήλωσης που άρχισε με μονόλεπτη σιγή εις μνήμην των ηρώων μας, έγινε απόδοση τιμών στους συγγενείς των ηρώων και στους αιχμάλωτους Λευκονοικιάτες, ενώ η Δήμαρχος Λευκονοίκου, Ζήνα Λυσάνδρου-Παναγίδη, πρόσφερε αναμνηστικά ενθύμια καθώς και το βιβλίο της, στην Προέδρο της Βουλής, Αννίτα Δημητρίου, στον Αρχηγό της Εθνικής Φρουράς, Δημόκριτο Ζερβάκη και στον Διοικητή της ΕΛ.ΔΥ.Κ., Κεραμιδά Παναγιώτη.

Τέλος ο Δήμαρχος Λύσης, Ανδρέας Καουρής πρόσφερε στην Δήμαρχο Λευκονοίκου, έργο με την εκκλησία της Παναγίας της κατεχόμενης Λύσης, που φιλοτέχνησε ο εκ Λύσης καλλιτέχνης Άντης Τρίκος, λέγοντας: «Ο Δήμος Λύσης τιμά την αγαπημένη μας Ζήνα για την προσφορά της και την συνεργασία μας, με την εκκλησία της Λύσης, είναι η υπενθύμιση στο ανεκπλήρωτο χρέος».

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με τον Εθνικό μας Ύμνο.

Χίλια Εύγε Ζήνα μου πολυαγαπημένη και καλοτάξιδο να είναι το τόσο σημαντικό βιβλίο σου το οποίο εύχομαι και προσεύχομαι να το παρουσιάσουμε, σύντομα, στο Ελεύθερο Λευκόνοικο.

Κείμενο/Φωτο/Βίντεο: Πέτρος Πετρίδης