Άρθρα, Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων

Aftodioikisi.com.cy

Η Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων, αποτελούμενη από τους Δημάρχους Αμμοχώστου, Κυθρέας, Λαπήθου, Καραβά, Λύσης, Λευκονοίκου και Ακανθούς και εκπρόσωπο του Δήμου Κερύνειας, συναντήθηκε χθες Τετάρτη, 12 Ιουνίου 2019, με τον Υπουργό Εξωτερικών, κ. Νίκο Χριστοδουλίδη, στο γραφείο του, σε συνέχεια της συνάντησης που πραγματοποιήθηκε τον Απρίλιο.

Στη συνάντηση συζητήθηκαν συγκεκριμένα ζητήματα τα οποία είχαν υποβληθεί εκ των προτέρων από την Επιτροπή σε μορφή υπομνήματος. Μεταξύ άλλων, συζητήθηκαν θέματα που αφορούν την αποτελεσματικότερη διαφώτιση για το εθνικό μας θέμα, προβλήματα που αντιμετωπίζει ο προσφυγικός κόσμος, την εκπροσώπηση των προσφύγων σε κέντρα λήψης αποφάσεων, την υποστελέχωση των Κατεχόμενων Δήμων που επιδρά αρνητικά στη δράση τους, την καλύτερη προβολή του έργου τους, την ενεργοποίηση της νεολαίας και άλλα.

Δείτε επίσης:  Συνεχίζονται οι εργασίες της μαρίνας Αγίας Νάπας

Ο Υπουργός, στα πλαίσια του εποικοδομητικού διαλόγου που έχει αρχίσει με την Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων, πρότεινε συγκεκριμένες διαφοροποιήσεις στη στρατηγική δράση τους και προτίθεται να αναλάβει σειρά πρωτοβουλιών που θα συνδράμουν στην ενίσχυση του έργου που επιτελεί η Επιτροπή. Η Επιτροπή των Κατεχόμενων Δήμων τον ευχαρίστησε θερμά για το ενδιαφέρον και την πολύτιμη βοήθειά του.

Δείτε επίσης:  Νέες θέσεις εργασίας στο Πολυδύναμο Λευκωσίας

Εντός των επόμενων εβδομάδων, θα πραγματοποιηθεί νέα συνάντηση του Υπουργού και της Επιτροπής στην οποία θα συζητηθεί η υλοποίηση πιο συγκεκριμένων δράσεων για το άμεσο μέλλον.