Αδελφοποιημένοι και άλλοι Δήμοι, Ανακοινώσεις, Νέα

Δήμος Νέας Ιωνίας – Municipality of Nea Ionia

30 Μαΐου, 2020

Ο Δήμος Νέας Ιωνίας εκφράζει τη βαθύτατη θλίψη του για την απώλεια του Μιχάλη Πηλίκου, πρώην Δημάρχου του κατεχόμενου Δήμου Λευκονοίκου (1998-2016).
Ο Μιχάλης Πηλίκος ήταν ένας ευπατρίδης πολιτικός, μια πολυδιάστατη φυσιογνωμία με σημαντικές διακρίσεις στον οικονομικό και κοινωνικό βίο της Κύπρου.
Ως Δήμαρχος Λευκονοίκου συνέβαλε τα μέγιστα στην αδελφοποίηση με τον Δήμο Νέας Ιωνίας και στις 24 Μαρτίου 2008, επισκέφθηκε με αντιπροσωπεία του Δήμου την πόλη μας για την υπογραφή του Πρωτοκόλλου Αδελφοποίησης των Δήμων Λευκονοίκου και Νέας Ιωνίας.
Ο Δήμος Νέας Ιωνίας θα καταθέσει στεφάνι στη μνήμη του, ωστόσο λόγω των ειδικών συνθηκών της πανδημίας δεν θα μπορέσει να μεταβεί εκπρόσωπος του Δήμου στην Κύπρο.
Η Δήμαρχος Νέας Ιωνίας Δέσποινα Θωμαΐδου και το Δημοτικό Συμβούλιο εκφράζουν τα ειλικρινή τους συλλυπητήρια στην οικογένεια του εκλιπόντα.
Αιωνία του η μνήμη!