Εκδηλώσεις, Φωτογραφίες

Iliada Pasatou Skoutari

30 Ιουνίου, 2019

“Έληξε με μεγάλη επιτυχία το Ι’ Επιστημονικό και Λαογραφικό Συνέδριο Ακανθούς “Ακανθού: Διαχρονικό Λίκνο Ιστορίας και Πολιτισμού”που έλαβε χώρα στην αίθουσα της Ολυμπιακής Επιτροπής στην Λευκωσία.

Το Συνέδριο ήταν Επετειακό και αφιερωμένο σε όλα τα προηγούμενα συνέδρια.

Πραγματοποιήθηκε, με τη συνεργασία του Πανεπιστημίου Κύπρου και τελούσε υπό την αιγίδα του Έντιμου Υπουργού Παιδείας και Πολιτισμού, Δρος Κώστα Χαμπιαούρη.

Το πρόγραμμα, άρχισε με το Απολυτίκιο Μεταμορφώσεις του Σωτήρος και ακολούθησε μονόλεπτη σιγή στη μνήμη. όλων των αποθανόντων εισηγητών και υποστηρικτών των Συνεδρίων Ακανθούς.

Ακολούθησαν χαιρετισμοί από την, κα Μάρω Λοΐζου Μιντίκκη – Συντονίστρια της Οργανωτικής Επιτροπής, κ. Ευθύμιο Ιωσήφ – Πρόεδρο του Προσφυγικού Σωματείου, κ. Χριστόδουλο Ττοουλάκο – Πρόεδρο Σχολικής Εφορείας, κα Ελένη Χατζημιχαήλ – Δήμαρχο Ακανθούς, κ. Παντελή Βουτουρή – Καθηγητή Νεοελληνικής Φιλολογίας στο Τμήνα Βυζαντινών και Νεοελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Κύπρου και ο χαιρετισμός του Έντιμου Υπουργού Παιδείας και Πολιτισμού, κ. Κώστα Χαμπιαούρη, ο οποίος κύρηξε και τις εργασίες του Συνεδρίου.

Ακολουθεί η απονομή τιμής προς τον καθηγητή, Μιχάλη Πιερή.

Το πρώτο μέρος του Συνεδρίου κλείνει, με μουσική παρέμβαση από το κουαρτέτο εγχόρδων του Δήμου Λεμεσού, το οποίο μάγεψε συνέδρους και εισηγητές.

Το δεύτερο μέρος του Συνεδρίου αρχίζει με την εισήγηση του, κ. Ζήνωνος Ζαννέττου «Η βηματοδρομία προς το Α’ Συνέδριο (2001) και η τεολογική του ευστοχία».

Ακολουθούν οι εισηγήσεις των, κας Κυριακής Ιωαννίδη «Επιστημονικά-Λαογραφικά Συνέδρια του Δήμου Ακανθούς: Εννέα τόμοι Μνήμης, Ανάμνησης και Επιστημονικής Διερεύνησης», κ. Χριστόφορου Κελίρη «Τα Επιστημονικά-Λαογραφικά Συνέδρια μας: Ένας εύηχος αντίλαλος από την ιστορία και τις παραδόσεις μας», κας Φρύνης Χατζηχριστοφή «Η Ακανθού στο Κυπριακό Μουσείο», κας Χρυσόθεμις Χατζηπαναγή «Λογοτεχνικό Ακάνθιο Ήθος» (αφιερωμένο στον αείμνηστο Κυριάκο Πλησή).

Ο κος Σωτήρης Χατζημιχαήλ και η, κα Ιλιάδα Πασάτου Σκουτάρη, μας ταξίδεψαν στις μαγευτικές ακανθιώτικες βουνοκορφές, με την εισήγηση τους «Περιδιαβάζοντας την Ακανθιώτικη κορυφογραμμή», ο Δρ. Γιώργος Κωνσταντίνου μας παρουσίασε «Το ασπρόγιασμα των σπιτιών της Ακανθούς. Μια ιστορία δέκα χιλιάδων χρόνων;» και τέλος ο, κ. Αντώνης Κουτσαντώνης, απέτισε φόρο τιμής προς τον παππού του «Ο εργολάβος-ναοδόμος Λοϊζής Χατζησάββας».

Το Συνέδριο λήγει τις εργασίες του με συζήτηση και αποτίμηση των εργασιών του.

Ευχαριστούμε, θερμά όλους τους διοργανωτές και εισηγητές που έχουν δουλέψει ακούραστα, για την άψογη οργάνωση και παρουσίαση των εισηγήσεων.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες, σε όλους όσους μας έχουν τιμήσει με την παρουσία τους, στους χορηγούς μας και σε όλους όσους συνέβαλαν στην επιτυχία της.

Παρουσίαση Προγράμματος: Δρ Μαρία Λακκοτρύπη

Οργανωτική Επιτροπή: Ελένη Χ’’ Μιχαήλ, Δήμαρχος Ακανθούς, Πρόεδρος Οργανωτικής Επιτροπής, Σάββας Σαββίδης,τέως Δήμαρχος Ακανθούς, Επίτιμος Πρόεδρος, Ευθύμιος Ιωσήφ, Πρόεδρος Προσφυγικού Σωματείου «Η Ακανθού», Αντιπρόεδρος, Χριστόδουλος Ττοουλάκος,Πρόεδρος Σχολικής Εφορείας, Μάρω Λοΐζου Μιντίκκη, Συντονίστρια, Γιώργος Φωτίου, Αντιδήμαρχος Ακανθούς, Γραμματέας, Χριστόφορος Κελίρης, Επίτιμος Πρόεδρος Προσφυγικού Σωματείου « Η Ακανθού», Αντρέας Σκουτάρης, Κοινοτάρχης Ακανθούς.

Μέλη: Ιλιάδα Πασάτου Σκουτάρη, Γιώργος Χατζησάββας, Σάββας Καρτανά, Σταύρος Κτωρής, Μίκης Μαραγκός, Παναγιώτα Σκουτάρη, Κώστας Κωνσταντίνου, Πανίκος Παναγίδης, Ζήνων Ζαννέτος, Σωτήρης Χατζημιχαήλ, Πάμπος Κελίρης, Κυριακή Ιωαννίδη Κουτσουπιά

Προεδρείο Συνεδρίου: Σωτήρης Χατζηλοϊζής, Έρικα Χατζημιχαήλ, Αγάθη Σκουτάρη, Σωτηρία Κυριάκου.

Προεδρεύοντες συζητήσεων: Δρ Χριστόδουλος Γεροσίμου, Σωτήρης Χατζηλοϊζης, Δρ Μαρία Λακκοτρύπη.

Συνδιοργανωτές: Δήμος Ακανθούς, Προσφυγικό Σωματείο «Η Ακανθού», Σχολική Εφορεία Ακανθούς.

Χορηγοί: Πολιτιστικές Υπηρεσίες Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού, Τράπεζα Κύπρου, Γεώργιος Χαμπή (στη μνήμη των γονέων και του αδελφού του), ΟΠΑΠ Κύπρου, Επισκοπή Καρπασίας, Μιντίκης Φάρμ Λτδ, Agloakanthou Aid Society”.