Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων

Σήμερα, στις 2 μ.μ. είχαμε τη χαρά να συναντηθούμε με έναν νεαρό Δήμαρχο, τον κ. Γιακούπ Στάρεκ, του διαμερίσματος 6 της Πράγας, και είχαμε μια πολύ ενδιαφέρουσα, φιλική συνομιλία. Του παρουσιάσαμε το εθνικό πρόβλημά μας και συζητήσαμε για θέματα τοπικής αυτοδιοίκησης.

Θεωρούμε και αυτή τη συνάντηση πολύ χρήσιμη, παρόλο που ο Δήμαρχος ήταν αρκετά ενημερωμένος. Ευτυχώς που έχουμε κσι τα τεκμήρια της καταστροφής και τα βλέπουν. Η διαφωτιστική μπροσούρα μας για το Λευκόνοικο είναι αψευδής μάρτυρας όσων τους λέμε.

Προσωπικά, αναφέρθηκα και στην παρουσία του ελληνικού πολιτισμού και της ορθόδοξης παράδοσης στον τόπο μας , για το γεγονός ότι οι άνθρωποί μας φεύγουν χωρίς να δουν το νόστιμον ήμαρ, ότι στόχος μας είναι η επιστροφή, γι’ αυτό ζητούμε την αλληλεγγύη των ευρωπαίων συναδέλφων μας για την προστασία της πολιτιστικής μας κληρονομιάς που καταστρέφεται και την εφαρμογή των ανθρώπινών μας δικαιωμάτων.