Άρθρα, Επισκέψεις-Συναντήσεις, Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων

Aftodioikisi

Ιούλιος 30, 2019

Την ευκαιρία να εκθέσει τις απόψεις της σε σχέση με το Κυπριακό στον νέο Πρωθυπουργό της Ελλάδος, κ. Κυριάκο Μητσοτάκη, είχε στις 29 Ιουλίου 2019 το απόγευμα αντιπροσωπεία της ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΩΝ ΔΗΜΩΝ (Ε.Κ.Δ.) στην παρουσία και του Υπουργού Εξωτερικών κ. Νίκου Δένδια. Την αντιπροσωπεία αποτελούσαν ο Α΄ Αντιπρόεδρός της και Δήμαρχος Κυθρέας, δρ Πέτρος Καρεκλάς, ο Β΄ Αντιπρόεδρος και Δήμαρχος Μόρφου, Βίκτωρ Χατζηαβραάμ, και τα μέλη, δρ Νίκος Χατζηστεφάνου, Δήμαρχος Καραβά, και Χρύσανθος Ζαννέττος, Αντιδήμαρχος και Δημαρχεύων του Δήμου Αμμοχώστου. Στη συνάντηση ήταν παρόντες εκπρόσωποι διαφόρων Οργανωμένων Συνόλων τους οποίους προσκάλεσε η Ελληνική Πρεσβεία.

Στη σύντομη παρέμβασή του εκ μέρους της Επιτροπής, ο δρ Καρεκλάς τόνισε εμφαντικά προς τον Έλληνα Πρωθυπουργό ότι σταθερή επιδίωξή μας παραμένει η ελεύθερη επιστροφή μας στην κατεχόμενη γη μας υπό συνθήκες ασφάλειας καθώς και η απρόσκοπτη άσκηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων μας σ’ όλη την επικράτεια της Κ. Δ., ως πολίτες μιας χώρας μέλους της Ε. Ε. Γι’ αυτό και πρέπει η λύση που θα προκύψει με διαπραγματεύσεις να είναι ευρωπαϊκών προδιαγραφών. Καταδικάσαμε επίσης έντονα τις συνεχιζόμενες παρανομίες της Τουρκίας σε ξηρά και θάλασσα. Ιδιαίτερα επισημάναμε την επιχειρούμενη, τελευταία, επέκταση της κατοχής στην Αμμόχωστο και ζητήσαμε τη σθεναρή υποστήριξη της Ελληνικής Κυβέρνησης στην εφαρμογή των σχετικών με την Αμμόχωστο Ψηφισμάτων του Συμβουλίου Ασφαλείας. Τονίσαμε, τέλος, την ανάγκη να νιώθει συνεχώς ο λαός μας, ότι η δημοκρατική Ελλάδα είναι σταθερά, με συγκεκριμένους και πρακτικούς τρόπους, δίπλα μας για απόκρουση απειλών και αυθαιρεσιών της Τουρκίας, μέχρι την επίτευξη, με ειρηνικά μέσα, μιας λύσης στο Κυπριακό, η οποία θα διασφαλίζει ένα καλύτερο κι ελπιδοφόρο μέλλον για ολόκληρο τον κυπριακό λαό. Ο Π/Θ, απαντώντας προς όλους και για όσα άκουσε, ευχαρίστησε για την ενημέρωσή του και διαβεβαίωσε ότι η Ελλάδα, μαζί με τους εταίρους της στην Ε. Ε., θα είναι σταθερό στήριγμα της Κυπριακής Δημοκρατίας για επίτευξη των στόχων της και μιας λύσης χωρίς στρατό κατοχής, επεμβατικά δικαιώματα και άλλα βαρίδια, προς όφελος του λαού της.